Abdullah Leblebici

Abdullah Leblebici

Belediyeden zamanında önlem

2020 yılında yaşanan pandemi sebebi ile tüm dünyanın yaşamı alt üst oldu.

 

Virüs nedeniyle 1 milyon 200 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısı 84 milyona yaklaştı, bunun yanında 560 milyona yakın kişi de sağlığına kavuştu.

 

En fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD'de 201milyon kişide Kovid-19 tespit edildi, salgın nedeniyle 360 bin kişi öldü.

 

Türkiye de ise vaka sayısı 2 milyon 500 bini bulurken, 2 milyon 500 bine yakın vatandaşımız iyileşti, üzülerek ifade ediyorum 23 bine yakın vatandaşımız da hayatını kaybetti.

 

Hem dünya da hem de ülkemizde hastalık devam ediyor, ülkeler önlem üstüne önlem alıyor.

 

Beklentimiz kısa süre içinde hastalık ile mücadelede başarı elde edilir ve kısıtlamalar kaldırılır.

 

UZMANLAR UYARIYOR

 

2020 yılı içinde Dünya gündemine yeni bir görüş daha hakim oldu. Küresel ısınma.

Dünya ısınıyor, mevsimler değişiyor.

 

Tabiata fütursuzca davranan insanoğluna cevabı, yine tabiat veriyor, tufanlarla, orman yangınlarıyla ve sellerle intikam alıyor.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 1981 ile 2020 yılı arasında sıcaklıklarda ortalama üç buçuk derecelik bir yükseliş var.

 

Mevsim değişiklikleri, en çok sonbahar ve ilkbahar aylarını etkiliyor. Birçok uzmana göre ülkemizde bundan böyle iki mevsim yaşanacak.

 

ZAMANINDA ÖNLEM ALINIYOR

 

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi sebebi ile bahar aylarında alınması gereken önlemler Ocak ayında alınmaya başlandı.

 

Belediyeler başta sinek ve zararlı haşeratın insanları rahatsız etmemesi için bir dizi önlem alır.

 

Seydişehir belediyesi, Havaların mevsim normallerin üzerinde sıcak gitmesi ve yaşanan kuraklık sebebi ile her Mart, Nisan aylarında başlattığı ilaçlama çalışmalarına erken başladı.

 

Çöp depolama alanı başta olmak üzere dere kenarları, sazlık alanlar, su birikintisi olan bölgelerde sinek, sivrisinek ve larva ile mücadele için ilaçlama çalışmaları son hızla devam ediyor.

 

Zararlı haşerelerin üreme kaynaklarının kurutulması sinek, sivrisinek ve haşerelerin yoğunluğunun ortadan kaldırılması amacı ile zamanında ilaçlama son derece önemli.

 

Bu konuda Seydişehir Belediyesinin duyarlığını önemsiyorum. İzlediğim kadarı ile Konya ilinde larva ile mücadele çalışmalarını ilk Seydişehir Belediyesi başlattı.

 

Yaklaşık iki haftadır, Belediye ekipleri, larva üremesinin engellenmesi için ilaçlama yapıyor.

 

Bu çalışmalar, Seydişehir merkez ve bağlı mahallerinde bulunan gölet, bataklık, dere, su birikintileri, kanalları gibi haşere üremeye elverişli alanlarının bulunduğu yerlerde periyodik olarak yapılıyor.

Çalışmaların direk insan sağlığına ve huzuruna etki ettiği göz önüne alınırsa, belediyenin mücadelesinin yerinde olduğunu düşünüyorum.

 

Yaz aylarında, halkımızın rahatı için şimdiden önlem alan yetkilileri kutluyorum.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.