Belediye Otobüsleri 6 Ayda Yaklaşık 2,5 Milyon Yolcu Taşıdı

Belediye Otobüsleri 6 Ayda Yaklaşık 2,5 Milyon Yolcu Taşıdı

Van Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda sıkıntıların aşılması için yıl içerisinde aldığı 60 otobüs halkın ulaşımdaki en önemli tercihi oldu. Sezonun ilk 6 ayı içerisinde 2 milyon 290 bin kişi belediye oto...

Van Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda sıkıntıların aşılması için yıl içerisinde aldığı 60 otobüs halkın ulaşımdaki en önemli tercihi oldu. Sezonun ilk 6 ayı içerisinde 2 milyon 290 bin kişi belediye otobüslerinden faydalanırken, yine yıl içerisinde faaliyete alının 2 deniz otobüsü ve 2 gemi ise tarihi Akdamar adasına 4 bin vatandaş taşıdı.

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yolcu taşımacılığında yaşanan sorunları en aza indirmek için sezon başında aldığı otobüsler, kent halkı tarafından büyük rağbet gördü. İlk 6 ay içerisinde kent halkı ulaşımda tercihini Van Büyükşehir Belediyesi otobüslerinde kullanırken, 6 aylık süre zarfında 1 milyon 400 bin vatandaş, 800 bin öğrenci ve 90 bin YYÜ öğrencisi ulaşımlarını Van Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri ile yaptı. Perşembe günü kent kadınlarına ücretsiz olan otobüsler, yaşlı ve engelli yurttaşları ise ücretsiz taşıyor. Kar amacı gütmeden tamamen kent halkının ulaşımda yaşanan sorunlarını ortadan kaldırmak için hayata geçirilen otobüs uygulamasında Van Büyükşehir Belediyesi bir ilke daha imza atarak ilk defa kadın şoförler projesini de hayata geçirdi. Yine Van Edremit Marina ve İskele Kordonundan Akdamar Adası’na yolcu taşımacılığı yapmak için aldığı deniz otobüsleri ve gemiler her gün yüzlerce yurttaşı Van Gölü’nün eşsiz güzelliği ile Akdamar Adası’nda buluşturuyor. Deniz otobüslerinin hizmete başlaması ile birlikte sezon içerisinde 3 bin 600 yurttaş belediyenin deniz otobüslerini kullandı.

KENT HALKININ TERCİHİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN OTOBÜSLERİ OLDU

Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından sezon başında alınan ve her geçen gün yoğun talepler doğrultusunda sayıları çoğaltılan otobüsler kent halkının ulaşımda yaşanan sorunlarını en aza indirdi. Kentte yaşanan yolcu taşımacılığı sorununu aldığı yeni otobüsler ile ortadan kaldıran Büyükşehir Belediyesi, ilçeler arası yolcu taşımacılığına da başlayarak, kent merkezinde yaşayan yurttaşları kentin turizm ilçeleri olarak bilinen Edremit ve Gevaş ile yaptığı düzenli seferler ile buluşturdu.

OTOBÜSLER KADINLARA HAFTADA BİR KEZ, ENGELLİ VE YAŞLILARA İSE ÜCRETSİZ

Kent halkının yoğun ilgisi ile karşılaşan Van Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri hafta da bir kez perşembe günü kadınlara ücretsiz bir şekilde hizmet veriyor. Engelli ve yaşlı yurttaşlardan ücret alınmadığı otobüsler belirlenen güzergahlar doğrultusunda kent halkına sorunsuz bir şekilde ulaşım hizmeti veriyor. Yine bölge de ilk defa bir ilke imza atan Van Büyükşehir Belediyesi bir tabuyu ortadan kaldırarak otobüslerini ilk kez kadın sürücülere emanet etti. Kadın şoförlerin direksiyon başına geçtiği kentte halkın büyük bir çoğunluğunun ise kadın şoförlerin kullandığı otobüslere binmesi ise dikkat çekti. Yolcu ulaşımında yaşanan ücret muammasını da ortadan kaldıran Van Büyükşehir Belediyesi, ücret tarifesini standart hale getirerek, ucuz ve kaliteli hizmet felsefesi ile kent halkına hizmet ediyor.

2 Gemi Ve 2 Deniz Otobüsü Kent Halkını Turizm İle Buluşturdu

Van Büyükşehir Belediyesi, kent içi ulaşımın yanı sıra deniz ulaşımı konusunda da devrim niteliğinde çalışmalar yaptı. Van Büyükşehir Belediyesi, 70 kişilik iki deniz otobüsü ile 150 kişilik gemiyi halkın hizmetine alarak, deniz ulaşımı konusunda da önemli bir adım atarak kent halkını tarihi değerler ile buluşturdu. Her hafta sonu İskele-Akdamar, Edremit-Akdamar turları düzenleyen Van Büyükşehir Belediyesi, kısa bir süre sonra ise deniz ulaşımını tam olarak hayata geçirmek için projeler hazırlamaya başladı. Deniz ulaşımında ise ilk 6 ayda 4 bin vatandaş Van Büyükşehir Belediyesi’nin deniz otobüsleri kullanırken, deniz otobüslerin ise gidiş-dönüş ücreti olarak ise yurttaşlardan 10 TL alıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.