Batman Barosu’ndan İç Güvenlik Paketi Açıklaması

Batman Barosu’ndan İç Güvenlik Paketi Açıklaması

Batman Baro Başkanı Ahmet Sevim, ’İç güvenlik paketi’nin yasalaşması durumunda yaşam hakkı dahil temel hak ve hürriyetlerin tehdit altına alınacağını öne sürdü.CMUK Uygulama Merkezi’nde basın toplantı...

Batman Baro Başkanı Ahmet Sevim, ’İç güvenlik paketi’nin yasalaşması durumunda yaşam hakkı dahil temel hak ve hürriyetlerin tehdit altına alınacağını öne sürdü.

CMUK Uygulama Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Batman Baro Başkanı Ahmet Sevim, Meclis gündemine gelmesi beklenen ve ’İç güvenlik paketi’ olarak isimlendirilen düzenlemenin yasalaşması ile demokratik bir toplum için olmazsa olmaz birçok hakkın sınırlanacağını ve söz konusu hakların kullanımının oldukça ağır cezalarla karşılık bulacağını dile getirdi. Sevim, "Düzenlemenin yasalaşması ile yaşam hakkı dahil temel hak ve hürriyetler tehdit altına alınacak. Söz konusu tasarı ile hakim ve savcı kararı aranmaksızın polisin arama yetkisi genişletilmekte, kolluğa gözaltına alma ve yakalama yetkisi tanınmakta yine polise yargı denetimi olmadan telefon dinleme yetkisi verilmekte, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının meşru olup olmadığının nitelemesi ve dolayısıyla müdahale yetkisi polisin takdirine bırakılmaktadır. Düzenlemenin yasalaşması ile valilerin idari tasarrufu ile verdiği kararlar adeta yargısal bir nitelik taşıyacak. Bu kararlara uymayanlar hakkında ceza verilebilecek, toplumsal olaylarda araçlarını valilik emrine vermeyen belediyelerin araçları polis marifetiyle alınabilecek. Tüm bunların yanı sıra polise tanınan oldukça geniş ve hiçbir objektif kriterle sınırlanmayan silah kullanma yetkisiyle kişilerin yaşam hakkı tehdit altına alınmak istenmektedir. Kamu düzeninin polisiye tedbirlerle sağlanamayacağı konusunda yaşanan bunca acı tecrübeye rağmen, güvenlikçi yaklaşımlarla temel hak ve hürriyetleri sınırlamak toplum devlet ilişkilerinde derin bir güvensizliğe sebebiyet verecek. Kamu düzeni tarafsız ve bağımsız bir yargı ile suç ve suçlu ile mücadelede demokratik ölçüler içinde temel insan haklarına saygılı bir idari pratik ile sağlanabilir. Doğu ve Güneydoğu bölge baroları olarak, iktidar partisine gerek mecliste bulunan tüm partilerin gerekse de sivil toplum örgütlerinin itirazlarına ve muhalefetine kulak vermesini ve bu düzenlemeyi meclisten bir an önce geri çekmesi çağrısını yapıyoruz" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.