Bakan Yardımcısı Arzu’dan Gaziantep’e Övgü

Bakan Yardımcısı Arzu’dan Gaziantep’e Övgü

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Gaziantep Ticaret Borsası’nı (GTB) ziyaret etti.Gaziantep’te, GAPTARIM ve GAPFOOD fuarlarını açılışını gerçekleştirdikten sonra GTB ‘ye ziyar...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Gaziantep Ticaret Borsası’nı (GTB) ziyaret etti.

Gaziantep’te, GAPTARIM ve GAPFOOD fuarlarını açılışını gerçekleştirdikten sonra GTB ‘ye ziyarette bulunan Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Meclis Üyeleriyle bir araya geldi.

Bakan Yardımcısı Arzu’ya, GTB’nin yaptığı çalışmalar ve ileriye dönük projeleri hakkında bilgiler veren Tiryakioğlu, Gaziantep’in tarıma dayalı sanayide Türkiye’de lider, dünyada ise örnek bir şehir olduğunu ifade etti.

Gaziantep’in bu başarısını birçok sektörde açıkça ortaya koyduğunu kaydeden Tiryakioğlu, bulgur, makarna, un, bakliyat, tekstil, pamuk ve yağ gibi çeşitli tarımsal ürünlerin işlenmesi ve ihracatında Gaziantep’in önemli merkez olduğunu söyledi.

Gaziantep’e Türkiye’nin en modern et borsasını kazandırmak için çalıştıklarını ve hizmete açmayı planladıklarını, et borsasının temelini bu yılın nisan ayı başlarında atmayı planladıklarını kaydetti. GTB Başkanı Tiryakioğlu, et halinin de içerisinde yer alacağı bu et borsasının tüm bölgeye hitap edeceğini dile getirdi.

Emtia Merkezi kurmak için tahsis edilen bin 300 dönümlük bir alanda imar çalışmasının başladığını belirten Tiryakioğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Ürünlerin elektronik ortamda alınıp satılmasına olanak sağlayacak bu uygulamanın yanı sıra lisanslı depoculuğu da şehrimize kazandırmak istiyoruz. İnşallah, 2016 yılının ilk yarısı lisanslı depoculuk için temeller atılmış olacak. Ayrıca bu çalışmamıza yönelik elektronik ürün senedi yetki belgemizi de almış bulunmaktayız. Kültürel ürünümüz Antep fıstığının üretiminde ve işlenmesinde kalitesinin artmasına yönelik önemli adımlar attık. Bu bağlamda İKA işbirliğiyle ’Antep fıstığı Mükemmeliyet Merkezi’ ve TÜBİTAK işbirliğiyle de, ’Gaziantep Fıstık İşleme Pilot Tesisi Kurulum Projesini’ hayata kazandıracağız."

GTB Başkan ve Meclis Üyelerini çalışmalarından dolayı kutlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ise Gaziantep’in hayatın her alanında yakaladığı başarıdan dolayı örnek bir şehir olduğunu söyledi.

Bakan Yardımcısı Arzu da, “Gerek sanayide, gerekse tarımda önemli bir çıkış ivmesi yakalayan Gaziantep’in artık model bir şehir oldu, bu başarının artarak devam etmesini temenni ediyoruz” dedi.

Ziyaret sonrası GTB Yönetim Kurulu Başkanı Tiryakioğlu, tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu’ya, günün anısına özel cam işleme vazo hediye edildi. Ziyaret toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.