Bakan Tüfenkci’den ’Ahilik Haftası’ mesajı

Bakan Tüfenkci’den ’Ahilik Haftası’ mesajı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Ahilik prensiplerini yaşatmayı kendine düstur edinmiş esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarına çözüm bulmayı...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Ahilik prensiplerini yaşatmayı kendine düstur edinmiş esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarına çözüm bulmayı kendimize borç biliyoruz" dedi.

Bir mesaj yayımlayan ve esnaf sanatkarın "Ahilik Haftası'nı kutlayan Bakan Tüfenkci, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan, ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturu olan Ahilik, dünyada benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir. Anadolu'da ticaret erbabının yaşattığı Ahilik, dünyaya örnek olacak insani değerleri ve uygulama örneklerini içinde barındırmaktadır. Bugün modern dünyada ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite standardı olarak ifade edilen birçok kavram Ahilik Teşkilatı çatısı altında asırlar öncesinde Anadolu topraklarında hayata geçirilmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti'nin mayasında Ahilik vardır. Osmanlı Devletini cihan devleti yapan sır Ahiliktir. Ahiliğin kardeşlik ve dayanışma gibi temel prensiplerini kendine şiar edinen esnaf ve sanatkarlarımız, "elini, kapını ve sofranı açık tut" öğretisini yaşam felsefesi kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır. Ahilik kültürü, milli birlik ve beraberliğimizin coğrafyamızda her zaman en büyük teminatlarından birisi olmuştur. Bu nedenle Ahilik prensiplerini yaşatmayı kendine düstur edinmiş esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarına çözüm bulmayı kendimize borç biliyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızı ciddi finansal teşvikler ile destekliyor, vergi konusunda da birçok muafiyetler ve indirimler sağlıyor, sicil affı ile krediye erişimini kolaylaştırıyoruz. Ayrıca "Esnaf Ahilik Sandığı" sistemi ile Ahilikte yer alan "Orta Sandığı" geleneğini günümüze uyarlayarak "Hedef 2023 Güçlü Esnaf, Güçlü Ekonomi" vizyonu doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Yüzyıllar boyunca ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan birlik ve beraberliğimize önemli katkılar sağlayan Ahilik Teşkilatını dünya kültürüne ve ticaret literatürüne ülkemizin bir markası olarak sunmayı amaçlıyoruz. Bu vesileyle, Anadolu'nun manevi mimarlarından Ahi Evran-ı Veli'yi rahmetle ve minnetle anıyorum. 2017 yılı Ahilik etkinliklerinin birlik, beraberlik, kardeşliğimize ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler getirmesini diliyorum. Tüm milletimize ve atalarının mirasına sahip çıkan ve ülkemizi besleyen can damarlarımızdan biri olan esnaf ve sanatkarlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.