Bakan Topçu, Kosova Başbakanı Mustafa İle Görüştü

Bakan Topçu, Kosova Başbakanı Mustafa İle Görüştü

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Kosova ziyareti çerçevesinde Kosova Başbakanı İsa Mustafa tarafından kabul edildi.Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Kosova’daki temasları kapsamında bir takım...

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Kosova ziyareti çerçevesinde Kosova Başbakanı İsa Mustafa tarafından kabul edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Kosova’daki temasları kapsamında bir takım görüşmelerde bulundu. Bakan Topçu, ilk olarak Kosova Başbakanı İsa Mustafa tarafından kabul edildi. Türkiye’nin Kosova’ya verdiği desteğini takdirle karşıladıklarını belirten Başbakan Mustafa, Türkiye ile ekonomi, kültür, turizm dahil tüm alanlardaki ilişki ve işbirliğin daha da geliştirilmesinin Kosova Hükümeti’nin önceliklerinden biri olduğunu kaydetti. Hükümetin Avrupa’ya entegrasyon süreçlerine ve UNESCO’ya üyelik konusuna verdiği önemi dile getiren Başbakan Mustafa, Türkiye’nin her alanda sunduğu desteğin Kosova için çok önemli olduğunu söyledi. Samimi geçen görüşmede, Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Türkiye’nin Kosova’ya desteğinin süreceğini vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Kosova ziyareti kapsamında Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Kujtim Shala ile de bir araya geldi. Görüşmenin gündeminde, iki ülke arasında kültür ve turizm alanları başta olmak üzere farklı alanlardaki işbirliği vardı. Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Türkiye’nin, Kosova’nın UNESCO ve dünyadaki önemli uluslararası kuruluşlara üyelik konusunda tam destek sunduğunu belirterek, “Bu destek sürecek” dedi. Bakan Topçu, bölgede kalıcı istikrar için Kosova’da topluluklar arasındaki ilişkilerin ve Kosova’da barışın güçlenmesinin önemine de vurgu yaptı. Görüşme sırasında Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Kujtim Shala, Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkilerden övgüyle söz etti. Shala, “Bu güzel ilişkiler bölgede istikrarın korunmasına ve iki ülke arasındaki işbirliğinin farklı alanlara kaydırılmasına temel oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Yalçın Topçu temasları çerçevesinde Kosova Hükümeti’ndeki Türk Bakan, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile de görüştü. Kosova’ya her alanda sağladığı desteklerinden dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini ifade eden Bakan Yağcılar, iki kardeş ve dost ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte de daha ileriye taşınacağına inandığını belirtti. Bakan Yalçın Topçu ise, Türkiye’nin Kosova’ya verdiği desteğin artarak devam edeceğini teyit etti.

Kosova ziyaretini gerçekleştiren Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Priştine’de bulunan Kosova Türklerinin en köklü derneklerinden olan Gerçek Kültür Sanat ve Spor Derneği’ni ziyaret etti. Coşkulu bir şekilde karşılanan Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Gerçek Derneği üyeleri ile yakından ilgilenerek, 65 yıllık derneğin yaşlı kurucularının elini öptü. Gerçek Derneği’ne destek sözü veren Bakan Topçu burada yaptığı konuşmada, “Anadolu’da Arnavut’uyla, Boşnak’ıyla, Türkmen’iyle, Kürt’üyle biz kardeşiz. Bu sadece lafta değil. İşte, biz böylesine büyük bir medeniyetiz. Onun için bundan gurur duyuyorum. Türkiye’nin bir benzer modelini de Kosova olarak görüyoruz. Bu iki ülke çok güçlü olsun ve gücü dünyanın barışına, huzuruna, refahına kullansın” dedi. Karşılıklı hediye takdiminin ardından İstiklal Marşı’nın oratoryo şeklinde okuyan Gerçek Derneği genç üyeleri ayakta alkışlandı.

Ziyaret sırasında Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’ın eşlik ettiği Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, daha sonra Prizren’e geçti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.