Bakan Eroğlu’ndan bürokratlarına yolsuzlukla mücadele uyarısı:

Bakan Eroğlu’ndan bürokratlarına yolsuzlukla mücadele uyarısı:

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlığına bağlı bürokratlara yolsuzlukla mücadele konusunda uyarılarak bulunarak, "Dosdoğru olacağız....

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlığına bağlı bürokratlara yolsuzlukla mücadele konusunda uyarılarak bulunarak, "Dosdoğru olacağız. Harama tevessül etmeyeceğiz. İtimat denetime mani değildir. Hepimiz kontrol edeceğiz, denetleyeceğiz ve bir suistimal varsa, kusura bakma o milletin malına göz dikenin kellesi gider. Bu konuda çok acımasızın. Bizim Bakanlık şeffaftır" dedi.

Bakan Eroğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği memleketi Afyonkarahisar'da, Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen "2018-2020 Döner Sermaye Bütçesi Hazırlık Toplantısı"na katıldı. Termal bir otelde gerçekleştirilen toplantıda konuşan ve Orman Genel Müdürlüğü'nün Türkiye ile birlikte dünya genelinde yaptığı çalışmalara değinen Bakan Eroğlu, kurumun yurt genelindeki orman varlığını arttırılması için son yıllarda gözle görülür büyük başarılara imza attığını vurguladı.

Konuşmasında daha sonra kuruma bağlı bürokratlara bir takım tavsiyelerle birlikte yolsuzlukla mücadele konusunda uyarılara bulunan Bakan Eroğlu, bu konuda rüşvet alan bir kişinin ölüm anında yaşadıklarını bahsederek şunları söyledi:

"Arkadaşlar gayret edelim ve yeni fikirler üretelim, çalışalım, koşalım, koşturalım ve millete faydalı olmak için gayret edelim. Neden? İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Bu bizim içinde ibadettir. Bir de şunu rica edeceğim, şimdi arkadaşlar bakım son derece dosdoğru olmamız lazım. Hepimiz dosdoğru olacağız. Ben her şeyi takip ederim. Ama dosdoğru olacağız. Harama tevessül etmeyeceğiz. Yani yiyeceğim ne? O bir dünyaya götüreceğimiz bir şey var mı? Mezarlığa kadar işte geliyorsa eşiniz, dostunuz, akrabanız belki o malının mülkünün gösterişi geliyor. Ama mezardan öteye yaptığınız iyilikler millete verdiğiniz hizmetler, ibadet geliyor. Başka hiçbir şey gitmiyor. Şunu burada özellikle vurgulamam da fayda var. Geçenlerde bir tanıdığım dedi ki, ailesi aramış "ya eşim ölemiyor, büyük ızdırap çekiyor bir gel" demiş. O da gitmiş ya demiş, "aldığım rüşvetler yılan oldu gözüme geliyor, dayanamıyorum bir an önce ölsem" diye bağırıyormuş bu tabi ölmeden önce çektikleri."

"Bizim bakanlıkta her şey şeffaf şekilde yapılır"

Personelin dosdoğru olarak çalışması gerektiğini kaydeden Bakan Eroğlu, itimadın denetime tabi olduğunu hatırlatarak, "Dolayısı ile emriniz altındaki her şeyi kontrol edeceksiniz. İtimad denetime mani değildir. Hepimiz kontrol edeceğiz, denetleyeceğiz ve bir suiistimal varsa, kusura bakma o milletin malına göz dikenin kellesi gider, bu konuda çok acımasızın. Bizim bakanlık şeffaftır, açıktır ve bizim bakanlıkta her şey şeffaf şekilde yapılır. Bunu özellikle söyleyeyim. Dolayısı ile eninde sonunda yakalarız, nitekim bir kaçını yakaladık ve neticede cezasını veririz. Bunu özellikle rica ediyorum denetleyeceksiniz, kontrol edeceksiniz, her şeyi dosdoğru yapacağız. Değerli arkadaşlar, şeffaf olacağız. Ayrıca vatandaş, ya biz hizmetkarız kardeşim ben kendimi bakan olarak falan görmüyorum, bir çocuk geldiği zaman kapıya kadar uğurluyorum. Çünkü neticede hizmetkarız, çocukta olabilir kim olursa olsun. Ayağa kalkıp hoş geldin diyip varsa derdini dinleyeceğiz ve çözebiliyorsak çözeceğiz. Çözülmesi mümkün değilse onu ikna edip, onu tatmin edip ve kucaklayıp göndereceğiz. Beşeri münasebetler çok önemlidir" dedi.

"İnsanlara karşı saygı ve sevgi gösterilmesini istiyorum"

Ormancılardan güler yüzlü olmalarını ve beşeri ilişkilerin önemine dikkat çeken Bakan Eroğlu, "İnsanlara karşı saygı ve sevgi gösterilmesini istiyorum ve herkesi kucaklayacağız kim olursa olsun. Neticede hepimiz 2 metrelik çukura girecek miyiz? Ne zaman öleceğimizde belli değil. Dolayısı ile insanların kalbini kazanalım, insanları sevelim. Bütün yaratılanı sevelim yaratandan ötürü. Herkesi memnun edeceğiz. Benim vatandaşım kim olursa olsun, bize oy vermiş vermemiş aramıyoruz. 80 milyon bizim vatandaşımız hepsi başımızın tacı. Hangi partiden olursa olsun kucaklıyoruz, varsa derdini görüyoruz, mevzuata uygunsa çözüyoruz, işimiz çözmek" diye konuştu.

Gerçekleştirilen toplantıya kuruma bağlı bölge ve il müdürleri ile birlikte Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ile protokol üyeleri de katıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.