Ayvalık Hasat Günlerinde Sembolik Hasat

Ayvalık Hasat Günlerinde Sembolik Hasat

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Ticaret Odası’nın Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ziraat Odası ile ortaklaşa düzenlediği 11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri’nin 2. gününde geleneksel z...

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Ticaret Odası’nın Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ziraat Odası ile ortaklaşa düzenlediği 11. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri’nin 2. gününde geleneksel zeytin hasatı yapıldı.

Ayvalık’ın dünyaca ünlü turizm merkezi Sarımsaklı’nın da bağlı olduğu tarihi Küçükköy Mahallesinde gerçekleşene zeytin hasadında; bir zeytinlikten getirilip, köy meydanında konulan zeytin ağacında sembolik hasat yapıldı.

Ayvalık Belediyesi’nin Zeytin Çekirdekleri korosunun zeytin ve Ayvalık ile ilgili şarkılarından oluşan konser verdikleri etkinlikte, Küçükköy meydanında toplanan yüzlerce davetli ve kalabalık vatandaş topluluğuna yaklaşık 2 ton pilav-keşkek ve ayran ikramında bulunuldu.

Ayvalık’ın tanınmış zeytin ve zeytinyağı sanayicisi Ahmet Sucu, bu yıl 11. si düzenlenen zeytin hasat günlerinin ilçeye ekonomik ve tanıtım açısından büyük bir getiri sağladığını söyledi.

11 yıl önce dönemin Ticaret Odası Başkanı olan ve halen Ayvalık Belediye Başkanlığı görevini yürüten Rahmi Gençer ile birlikte Cunda yoluna ilk hasat şenliklerinin pankartını iki zeytin ağacının arasına birlikte astıklarını kaydeden Ahmet Sucu, “O pankartı yere düşmemek umuduyla asmıştık ve halen daha o pankartın yere düşmediğini görüyoruz. Çok yüksek bir bir yere asmıştık o ilk pankartı. Bugün bu hasat günleri Ayvalık için geleneksel bir etkinlik oldu. Bu geleneğin bu yıl 11.’sini yapıyoruz. İnşallah çocuklarımız 51.’sini de yapacaklar. Şu anda buradaki kardeşliği, dostluğu, barış havası da son derece önemlidir. İnşallah buradaki bu atmosfer tüm insanlığa ve Türkiye’mize yansıyacaktır. Zeytin denildiğinde; dostluk, kardeşlik aklılarla gelir. Bizde bu parolayla bu mesajları Ayvalık’tan tüm Türkiye’ye ve dünyaya veriyoruz. İnşallah bu bir dalga gibi kalkar, ağacın bereketi, ağacın dostluğu, ağacın barış simgesi bu dalgayla ülkemizden tüm dünyaya yayılır.

Ana Gıda Ayvalık Operasyon Müdürü, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi kurucusu ve yönetim kurulu üyesi Mehmet Cavlı ise bu yıl 11.si düzenlenen Zeytin Hasat Şenliklerinin hem üreticileri bilgilendirme, hem de tüketimi arttırma konusunda son derece büyük desteklerinin olduğunu kaydetti.

11 yıl önce Türkiye genelinde 800 gram olan kişi başlı zeytinyağı tüketiminin, bu tür tanıtımlar ve medyanın da destekleriyle yaklaşık 2 kilograma kadar çıktığını ifade eden Cavlı, “Bu yüzden de bu etkinlik sektör için çok önemli bir etkinliktir. Aynı zamanda üreticilerin bilinçlendirilmesi, sanayicilerin bilinçlendirilmesi, ihracatçıların dünyadaki ithalatçılarla buluşturulması açısından bu etkinliğin çok önemli olumlu etkileri oldu” diye konuştu.

Ayvalık’ın tarihi Küçükköy meydanında yapılan sembolik hasat; Ayvalık Ticaret Odası Zeytinyağı Duyusal Tadım Laboratuvarı Tadımcıları ödül töreni, “Zeytin Varsa Hayat Var” Liseler arası kompozisyon yarışması ödül töreni ve çeşitli Halk Oyunları gösterileriyle sona erdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.