Aydın Çiftçisi Deştiman Teşkilatına İsyan Bayrağı Açtı

Aydın Çiftçisi Deştiman Teşkilatına İsyan Bayrağı Açtı

Aydın’da Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı (ÇMKB) tarafından çiftçilere ve arazi sahiplerine gönderilen ödeme emir ve haciz uyarısı çiftçileriisyan ettirdi. Hiçbir hizmet almadıkları halde kurumun adet...

Aydın’da Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı (ÇMKB) tarafından çiftçilere ve arazi sahiplerine gönderilen ödeme emir ve haciz uyarısı çiftçileriisyan ettirdi. Hiçbir hizmet almadıkları halde kurumun adeta çiftçiyi haraca bağladığını iddia eden Aydınlı çiftçiler, ‘Sorma Ver’ parası olarak adlandırdıkları bu ödemelerden kurtulmak için AK Parti Aydın Milletvekili mehmet Erdem’den yardım istediler. Konuyla ilgili yasal düzenlemeyi geçen dönem yaptıklarını belirten AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, çiftçilerin valilik ve kaymakamlıklara ödeme emirlerine itiraz etmesini isteyerek “Biz ÇMK’daki bu saltanatı son vereceğiz” dedi.

Türkiye’de 1941 yılında dönemin Aydın Senatörü Nuri Göktepe’nin girişimleri sonucu kurulan eski adıyla Deştiman Teşkilatı günümüzdeki ismi ile Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı Aydın’da çiftçileri canından bezdirmeye başladı. Kurtuluş Savaşı’ndan kalma mermisi dahi bulunmayan antika silahlarla tam 75 yıldır halkın ‘Koruma’ adı altında soyulduğunu belirten Aydınlı çiftçiler son olarak kendilerine gönderilen ödeme emir ve haciz uyarısına isyan ettiler. Ellerindeki ödeme emiri ile AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem’e gden çiftçiler adeta soyulduklarını belirterek insanların artık sorma ver parasından kurtarılmasını istediler.

Kendisine Çiftçi Malları Koruma Başkanı Ergün Tekin imzası ile gönderilen yazıda yine para istendiğini belirten Aydınlı Çiftçilerden Rasül Sarı, “Ne arazimizi korurlar ne de yaptıkları bişey var. Kasım ayı için yine ödeme göndermişler. Ödemezsek haciz işlemi başlatacaklarmış” diyerek sorunun çözülmesini istedi.

“BU SALTANATI SON VERECEĞİZ”

Geçen dönem Çiftçi Koruma Başkanlığı’nın yöneticilerinin tepkilerine rağmen bu yasada değişiklik yaptıklarını ve bir çok ilçede çiftçilerin Kaymakamlıklara müracaat ederek sistemden çıkıp borçlarını da iptal ettirdiğini belirten AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, çiftçilerin de gerekirse Parti yöneticileri ile birlikte Valiliğe gidip bu ödeme emirleriniiptal ettirmelerini söyledi. Konuya vakıf olduğunu ve çiftçinin bu sorununun çözümü konusunda çalışmalarının devam edeceğini kaydeden Erdem, “Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı’nın bu aidat saltanatına son vereceğiz. Kimse kanundan üstün değil” diye konuşarak konuyla ilgileneceğini söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.