Aşure Gününde Birlik Ve Dostluk Mesajı

Aşure Gününde Birlik Ve Dostluk Mesajı

Karşıyaka Belediyesi tarafından geleneksel olarak sürdürülen aşure etkinliği bu yıl yaklaşık 59 dernek ve 10 bin kişinin katılımı ile gerçekleşti. Başkan Akpınar "Kaynayan kazanda, farklılıkları ortay...

Karşıyaka Belediyesi tarafından geleneksel olarak sürdürülen aşure etkinliği bu yıl yaklaşık 59 dernek ve 10 bin kişinin katılımı ile gerçekleşti. Başkan Akpınar "Kaynayan kazanda, farklılıkları ortaya çıkartarak ayrışmayı değil, birlik ve beraberlik içinde ortak bir tat yakalamayı hedeflemeliyiz" dedi.

Karşıyaka Belediyesi tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen Aşure Günü etkinliği, Karşıyaka İskelesi yanında, 59 dernek ve sivil toplum kuruluşunun katılımı ile gerçekleştirildi.

MUHTEŞEM KALABALIK

Etkinliğe, Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, Kaymakam Saadettin Yücel, CHP Milletvekilleri Atilla Sertel ile Tacettin Bayır, Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Engin Gündük, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ile binlerce Karşıyakalı katıldı. Aşure duası ile başlayan etkinlikte, tüm katılımcılar dev kazan içindeki aşureyi birlikte karıştırdı. Etkinlik boyunca şarkılar ve türküler söylendi, semah gösterileri yapıldı.

TOPLUMSAL BARIŞ VE KARDEŞLİK

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Muharrem Ayı’nın matem ayı olmakla beraber, geleceğe yönelik kardeşlik ve barış tohumlarının da bu ayda atıldığını söyledi. Başkan Akpınar, "Alevilik, sevgi, saygı ve hoşgörüyü içinde barındıran bir inanç düzenidir. Özü sözü bir olan, 72 millete aynı nazarla bakan Alevi inancı, toplumsal barış ve kardeşlik duygularının gelişmesi için de önemlidir. Bugün burada, asırlardır süren bir matemi, acıları hatırlıyoruz ancak el ele, omuz omuza vererek mutlu bir gelecek kurmanın da temellerini atıyoruz. İşte hoşgörü budur ve barış ancak bu şekilde sağlanır. Kaynayan kazanda, farklılıkları ortaya çıkartarak ayrışmayı değil, birlik ve beraberlik içinde ortak bir tat yakalamayı hedeflemeliyiz. Renkleri, dinleri, kökenleri, cinsiyetleri, milliyetleri ne olursa olsun, insanlık ailesinin bir ve bütün olduğunu düşünüyoruz" dedi.

DAYANIŞMA VURGUSU

Karşıyaka Kaymakamı Saadettin Yücel de konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Yücel "Bir olmalıyız, iri olmalıyız ve diri olmalıyız. Toplum olarak dayanışma duygularımızı geliştirmeliyiz. Ancak böyle yaparsak toplumsal barışı sağlayabilir, gelecek nesillere güzel bir ülke bırakabiliriz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından ikram araçlarından, yaklaşık 10 bin kişiye aşure dağıtımı yapıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.