Arzuhalcilerin Çalışma Arzusu Teknolojiye Yenildi

Arzuhalcilerin Çalışma Arzusu Teknolojiye Yenildi

Adına türküler yakılan arzuhalcilerin çalışma arzusu teknolojiye yenik düştü.Osmanlı döneminden bugüne süregelen mesleklerden arzuhalcilik, yaygınlaşan bilgisayar ve internet teknolojisi ve ülke genel...

Adına türküler yakılan arzuhalcilerin çalışma arzusu teknolojiye yenik düştü.

Osmanlı döneminden bugüne süregelen mesleklerden arzuhalcilik, yaygınlaşan bilgisayar ve internet teknolojisi ve ülke genelinde artan eğitim oranıyla büyük sıkıntı yaşıyor. Arzuları çalışarak ailesini geçindirmek olan arzuhalciler, yaygınlaşan dijital ortamlardaki yazışmalar nedeniyle son demlerini yaşıyor. Dönemin en prestijli meslekleri arasında olan ve iyi para kazandıran meslek şimdilerde son demlerini yaşıyor. Mesleğe ilginin azalmasıyla birlikte mesleği yapanların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Mesleklerinin bitme noktasına geldiğini belirten 42 yıllık arzuhalci S. Ahmet Geniş, “Osmanlı tarihinden beri süregelen mesleğimizi, bu teknoloji neredeyse bitirdi. Çıkan yasalar bitirdi. Yazım, kışım, soğuğum, sıcağım bu şekilde işimiz 2010 tarihine kadar idare ederdi. 2010 tarihinden itibaren birçok evrak türleri çıkan yasa gereğince kaldırıldığından ekmeğimizi kazanamaz durumuna düştük. İşimizin bozulmasında Bilgisayarların da etkisi oldu, kamu kurum ve kuruluşların hazır dilekçe türleri basmaları da bizi etkiledi. En azından onlar o dilekçeleri basmasalar biz yine ekmeğimizi kazanırız. Günde bazen 2 oluyor 3 oluyor, 5 oluyor, siftahsız gittiğimiz günler de oluyor” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.