Arü’lü Akademisyenler Ardahan’ın Kalkınma Sorunlarına Neşter Attı

Arü’lü Akademisyenler Ardahan’ın Kalkınma Sorunlarına Neşter Attı

Bölgemize, ülkemize ve dünyamıza ışık saçacak nitelikte çalışmaların merkezi olan Ardahan Üniversitesi (ARÜ) önemli projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. ARÜ, Ardahan bölgesinin gelişmesi ve kalkınm...

Bölgemize, ülkemize ve dünyamıza ışık saçacak nitelikte çalışmaların merkezi olan Ardahan Üniversitesi (ARÜ) önemli projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. ARÜ, Ardahan bölgesinin gelişmesi ve kalkınması açısından hem önemli faaliyetlerde bulunuyor hem de ildeki çeşitli kurumlarla işbirliği içerisinde çeşitli çalışmalar yürütüyor. Ardahan’ın kalkınma sorunları Ardahan Üniversitesi (ARÜ) ile Ardahan Sanayi ve Ticaret Odası (ATSO) tarafından mercek altına alındı. Gerçekleştirilen proje ile Ardahan’ın ekonomisinin geliştirilmesi ve bölgesel kalkınma açısından yapılabilecek hamleler bilimsel bir şekilde tespit edildi. Ayrıca proje kapsamında tasarlanan ve patenti alınan logo vasıtasıyla Ardahan’da üretilen özgün ürünlerin tescillenmesi sağlandı.

ARÜ’lü Akademisyenler Ardahan’ın Kalkınma Sorunlarını Araştırdı

Proje hakkında bilgi veren ARÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Zehra Doğan, projenin amacının Ardahan’ın kalkınma sorunlarını tespit ederek çözüm önerileri oluşturmak olduğunu ifade etti. Öğr. Gör. Doğan, proje çerçevesinde kent halkı ve esnafla derinlemesine görüşmeler yaparak il çapındaki kalkınma sorunuyla ilgili önemli bulgular elde ettiklerini vurgulayarak, “Esnafımız başta olmak üzere ilde yaşayan ve çeşitli sektörlerde faaliyetlerde bulunan kesimler ve kişilerle yaptığımız görüşmeler neticesinde kalkınmayla ilgili temel problemleri belirledik. Elde ettiğimiz verileri ve bilgileri analiz edip derleyerek ilin önde gelen yöneticileri başta olmak üzere akademisyenlerin, uzmanların, işadamlarının, esnafların, vatandaşların ve basın temsilcilerinin 12-13 Mayıs 2014 tarihleri arasında katıldığı 1. Ardahan Ekonomi Forumu’nda paylaştık. Ayrıca Ardahan ilinin kalkınma problemlerine yönelik olarak çözüm önerilerimizi gündeme getirdik.” dedi.

“Ardahan Üniversitesi Büyük Şans…”

Proje çalışmasının ardından söz konusu forum ortamında ulaşılan çeşitli sonuçlara değinen Öğr. Gör. Doğan, “Ardahan’da işsizlik ve yoksulluğun yanı sıra çeşitli ölçeklerdeki firmaların bölgeye yatırım yapmasını zorlaştıran hatta engelleyen çeşitli sorunlar tespit edildi. Bu nedenle özellikle üniversite ve ATSO’nun ildeki kalkınma sorununun çözümü açısından kritik bir öneme sahip olduğu görüşü 1. Ardahan Ekonomi Forumu’nda genel olarak paylaşıldı. Bilimsel faaliyetleri aracılığıyla bilgiyi üreterek ve paylaşarak hem bölgemiz hem de ülkemizin sorunlarının çözülmesinde katkı sağlamayı hedefleri arasına koyan üniversitenin özellikle Ardahan’ın kalkınması açısından tarihi faydalar sağlayacağı kanaati dile getirildi. Diğer yandan ATSO’nun yapacağı hamleler ve atacağı adımların bu noktada bütünleyici bir paya sahip olabileceği belirtildi. Ayrıca kente bir havalimanının kazandırılması ve ulaşım olanaklarının arttırılarak ilin sosyo-ekonomik yönden ihtiyaç/taleplere daha çok cevap verebilecek bir üretim/hizmet ağının güçlendirilmesi gibi sonuçlara ulaşıldı. Forumdaki genel görüşler bu yöndeydi.” sözleriyle, Ardahan bölgesinin kalkınma sorunlarıyla ilgili görüş ve önerilerin neler olduğunu özetledi.

Çalışmalardan çıkan sonuçlar “Ardahan’a nasıl katkı sağlanabilir?” başlığı altında dönemin Ardahan milletvekilleri ve toplantıya katılan tüm akademisyenlerin görüşüne sunulduğunu bildiren Öğr. Gör. Doğan, “Forumda hepimiz önerilerimizi sunduk. Örneğin Ardahan ilinin tanıtım filminin yapılmasından kalitesi/lezzeti/faydası/doğallığıyla dikkat çeken Ardahan kaşarı ve balının modern pazarlama yöntemlerine başvurularak marka haline getirilmesine kadar dikkat çeken bir dizi öneride bulunuldu.” diye konuştu.

ARÜ Projesi Meyvelerini Vermeye Başladı

Projenin çıktılarının yaşama geçirilmeye başlandığını kaydeden Öğr. Gör. Doğan, “Bunlardan birisi ATSO’nun Ardahan kaşarı ve balı için yaptığı marka başvurusudur. Projemiz çerçevesinde marka önerisini biz yaptık. Ardahan’da üretilen kaşar ve ballarda artık ‘Bu bal/kaşar Ardahan’da üretilmiştir’ şeklinde logoya yer vermek zorunludur. Çünkü il dışına yapılan satışlarda bu logoyu görenler o ürünleri güvenle alıp tüketebilirler. Diğer taraftan bu durum Ardahan’ın tanıtımı açısından önemlidir.” diyerek, ayrıca Ardahan Üniversitesi akademisyenleri olarak kentin sorunlarını tespit etmeye ve çözüm üretmek için birbirinden farklı projeler gerçekleştirmeye devam edeceklerini açıkladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.