Anamur’a Kıbrıs Ve Azerbaycan’dan Kardeş Kent

Anamur’a Kıbrıs Ve Azerbaycan’dan Kardeş Kent

Anamur Belediye Meclisi’nden iki yeni kardeş kent için olumlu karar çıktı.Kasım Ayı Meclis toplantısında ilk olarak KKTC’nin Girne kenti ile kardeş kent protokolü yapılması maddesi görüşüldü. Anamur B...

Anamur Belediye Meclisi’nden iki yeni kardeş kent için olumlu karar çıktı.

Kasım Ayı Meclis toplantısında ilk olarak KKTC’nin Girne kenti ile kardeş kent protokolü yapılması maddesi görüşüldü. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Almanya’nın Bingen Kenti ile kardeş kent olduklarını belirterek, bu sayıyı 3’e çıkarmak istediklerini ve bu doğrultuda KKTC’ye yaptıkları ziyarette Girne Belediyesi yetkilileri ile fikir birliğine vardıklarını söyledi.

Kardeş Kentler İşbirliği Koordinasyon Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Doç. Dr. Akif Altınbıçak da Girne Belediyesi ile yapılacak protokol hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

Altınbıçak, Kardeş Kent Protokolü’nün iki kentte yaşayanların kardeşlik, dostluk, sevgi bağlarının güçlenmesi, sosyal, ekonomik, kültürel, bilimsel, eğitim, sağlık, sportif, sanat alanları ile tarım, ticaret, turizm, kentleşme ve yerel yönetim faaliyetleri konusunda işbirliği yapmayı amaçladığını söyledi.

Yardımlaşma ve dayanışmayı sürekli kılmak için iki belediye arasında Kardeş Kent Protokolü hazırladıklarını ifade eden Altınbıçak, protokol tasladığını da üyelere maddeler halinde okudu.

Ardından yapılan oylamada Girne’nin kardeş kent olması oy birliği ile kabul edildi. Girne Belediye Meclisi’nin de karar almasından sonra protokolün imzalanacağı öğrenildi.

DİĞER KARDEŞ KENT AZERBAYCAN’DAN

Anamur belediye Başkanı Mehmet Türe’nin Anamur’un Almanya’nın Bingen Kenti ile kardeş kent anlaşması imzalaması sonra kamuoyu ile paylaştığı 3 kardeş kent projesi hayat geçiyor. Anamur biri Almanya’da diğeri Kıbrıs’ta ve son olarak Azerbeycan’da bir kardeş kente sahip olacak.

Belediye Meclisi’nde Azerbaycan’ın Gence iline bağlı Şemkir ilçesi ile kardeş kent görüşmelerine başlanması için de karar alındı. Karara göre, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Başkan Yardımcısı Hüseyin Gürel, meclis üyeleri Ayhan Yıldız, Yılmaz Bulut ve Cenk Ateş’ten oluşan heyet ilk görüşme için kasım ayında Azerbaycan’a gidecek. Görüşmeler olumlu sonuçlandığı takdirde Anamur’un üçüncü kardeş kenti Şemkir olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.