Aktaş’tan Bakanlığa ’tavuk’ Dosyası

Aktaş’tan Bakanlığa ’tavuk’ Dosyası

Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Aktaş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerine tavuk yetiştiricilerinin sorunlarını içeren dosya sundu.Manisa Tavuk Yetişti...

Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Aktaş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerine tavuk yetiştiricilerinin sorunlarını içeren dosya sundu.

Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Aktaş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen üst birlik yöneticileri toplantısına katıldı. Aktaş, Ankara’da düzenlenen toplantıda tavuk yetiştiricilerinin sorunlarını içeren dosyayı bakanlık yetkililerine sunduğunu belirtti.

Ankara dönüşü önemli açıklamalarda bulunan Manisa Tavuk Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Aktaş,yaklaşık 4 saat süren toplantıda tavuk yetiştiricilerinin sorunlarını içeren dosyayı Bakanlık Genel Müdürlüğü yetkililerine sunduğunu söyledi.

Yetkililere sunduğu dosya hakkında bilgiler veren Aktaş, ülke genelinde gerçekleştirilen tavuk üretiminde Manisa’nın Bolu ile birlikte ilk sırada yer aldığını belirterek,”Tavuk yetiştiriciliğinde sözleşmeli üretim yapıldığı için serbest piyasa koşullarında birbirleriyle rekabet halinde olan firmalar sektörün bio güvenlik gübre, eğitim vs gibi sorunlarını çözemiyorlar. Halkımızın önemli ve ucuz protein kaynağı olan tavuk eti aynı zamanda ihraç ürünüdür. Devlet desteklemesi olmayan bir sektördür. Tamamı kayıt altında ve vergisini peşin ödemektedir. Sektörün daha da gelişip güçlenmesi ve sorunların çözümü üretici birliklerinin etkin olmasıyla mümkündür. Bakanlığımızda üreticilerin örgütlenmesini bilinçlenmesini istemektedir”dedi.

“TAVUK YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞE ÜYE OLMALIDIR”

Tavuk yetiştiricilerinin herhangi bir zorunluluk olmadıkça Birliğe üye olmadıklarını belirten Aktaş şöyle devam etti: ”Sektörün daha da gelişip güçlenmesi ve sorunların çözümü üretici birliklerinin etkin olmasıyla mümkündür. Ancak üreticiler bir zorunluluk olmadıkça Birliklere üye olmuyorlar. Damızlık Birliği, Süt Birliği, Koyun Keçi Üreticileri Birliği, Arıcılar Birliği gibi diğer Birliklerde devlet desteklemeleri ve süspansiyonlu krediler için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerinde her yaptıkları işlemde Birliğin onayı ve üyelik belgesi istenmektedir. Ne yazık ki Tavuk yetiştiricilerinin her hangi bir zorunluluk olmadıkça Birliğe üye olmuyorlar. Bakanlığımız Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerine yazacağı bir yazıyla tavuk yetiştiricilerinin İl ve İlçe Müdürlüklerinde bir işlemi olduğunda üyelik belgesi veya faaliyetlerinin devam edip etmediğine dair belge istenmesi durumunda Birliğe üye olacaktır. Buda örgütlü ve bilinçli üretim ve sektörün gelişmesine etkili olacaktır.”

Kırsal Kalkınma Destekleme programı kapsamında 50 bin kapasiteye kadar olan projelere hibe desteği yapıldığını belirten Aktaş, Türkiye Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu’nun desteklemeleri yeni kümes yerine, eski kümeslerin rehabilite edilmesi ve ekipmanlarının yenilenmesine verilmesinin ülke ekonomisi için daha iyi olacağını ifade etti..

Yeni kümes yapımlarında üretici birliklerinden mutlaka görüş istenmesi gerektiğini belirten Aktaş, aksi durumun kümeslerin belli bölgelerde yoğunlaşmasına, hastalıkların yayılmasına, verimliliğin düşmesine neden olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.