Ahlat’ta Bu Yıl 150 Bin Ton Patates Üretimi Yapıldı

Ahlat’ta Bu Yıl 150 Bin Ton Patates Üretimi Yapıldı

Bitlis İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Bayram Baran, bu yıl Ahlat’ta 10 bin ton tohumluk patates, 150 bin ton ise yemeklik patates üretimi yapıldığını söyledi.Bitlis’in Ahlat ilçesindeki pa...

Bitlis İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Bayram Baran, bu yıl Ahlat’ta 10 bin ton tohumluk patates, 150 bin ton ise yemeklik patates üretimi yapıldığını söyledi.

Bitlis’in Ahlat ilçesindeki patates depolarını ziyaret eden Bitlis İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Bayram Baran, ilçede sertifikalı tohumluk üretimi ve sertifikalı tohumluk kullanımının her geçen yıl daha arttığını ve kullanımının üretimde oluşturmuş olduğu artışın herkesi memnun ettiğini belirterek, kaliteli üretim ve birim alandaki artışın diğer yıllara oranla artmış olduğunu ifade etti. Baran, “İlimizde geniş bir alanda üretimi yapılan yemeklik patateslerin sertifikalı tohumluk ihtiyacını karşılamak ve patateste karantina etmeni zararlı organizmaların görüldüğü bölgelerden gelebilecek hastalıklı patateslerin ilimiz topraklarına bulaşmasını önlemek amacıyla 2008 yılından itibaren sertifikalı tohumluk patates üretimine ağırlık vermekteyiz. 2008 yılında 164 dekar alanda 820 ton sertifikalı patates tohumluğu üretimi yapılırken, bu sayı 2015 yılında bin 880 dekar alanda 10 bin ton sertifikalı patates tohumunun hasadı gerçekleşmektedir. 2015 yılında 6 sertifikalı tohumluk üreticisi ile bin 880 dekar alanda 10 bin ton sertifikalı patates tohumu üretiminin gerçekleşti ve bu miktarın Türkiye sertifikalı tohumluk üretiminin yaklaşık yüzde 5’ine tekabül etmektedir” dedi.

Baran, Ahlat’ta yaklaşık 40 bin dekar alanda 150 bin ton patates üretiminin yapıldığını belirterek, “Bugünümüzde bin 880 dekar alanda 10 bin ton sertifikalı patates tohum üretimi yapılmaktadır. Bu miktar ilk olarak üretimine başlanan 2008 yılında 164 dekar alandan sağlanan 820 ton üretim ile karşılaştırıldığında ciddi bir tohum üretimi artışı olduğunu göstermektedir. Sertifikalı tohum üretimi aynı zamanda verime de etkisi oldu. Çiftçimiz burada daha çok yemeklik patates üretimi yapmaya ve burada hasadı yapılan ürünleri iç ve dış pazarlara satmaya başladı. Bitlis’in sertifikalı tohum üretiminde bölgenin en önemli merkezlerinden biri haline gelmesinin en büyük nedenlerinden biri toprak yapısının çok bakir olması ve hastalıklardan arınmış olmasıdır. Bu da sertifikalı tohum üretiminde bölgeyi cazibe merkezi haline getiriyor. Diğer tarafta bakanlığımızın sertifikalı üretime vermiş olduğu desteklerle ilk başta 820 tonlarla başladığımız sertifikalı üretim şimdilerde 10 bin ton seviyesine ulaştı. Gelecek yıl ise 15 bin ton üretim hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sertifikalı patates tohumu üretimi için Bitlis topraklarının istenilen düzeyde olduğunu kaydeden Baran, “Patates üretiminin ve satışının daha iyi bir düzeye ulaşması için üreticilere gereken desteği vereceğiz. İl ve ilçelerimizde her geçen gün yapılan doğru uygulamalarla verim artıyor. Bu da hem çiftçimize hem de ilimize katkı sağlıyor. Her geçen yıl üretim hedeflerimizi arttırarak daha çok üretim yapmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.