Ağaç Yaşken Eğilir

Ağaç Yaşken Eğilir

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve OMÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı iş birliği ile yürütülen “Ağaç Yaşken Eğilir” p...

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve OMÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı iş birliği ile yürütülen “Ağaç Yaşken Eğilir” projesi kapsamında etkinlik düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe Samsun Valisi İbrahim Şahin, İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Dursun Mehmet Mehel, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, hastane başhekimleri, doktorlar, öğrenciler ve veliler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, “Sağlık Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile beraber yaptığımız ‘Ağaç Yaşken Eğilir’ isimli çocuk çağı obezitelerini engelleme ve çocuklarımıza sağlıklı bir yaşam alışkanlığı kazandırma ve hayatları boyunca yapabilecekleri spor alışkanlıklarını kazanmak üzere böyle bir proje hazırladık. Obezite artık çağımızın hastalığı oldu. Bizde sağlık teşkilatı olarak hep beraber özellikle ‘Ağaç Yaş iken Eğilir’ atasözünden yola çıkarak ilköğretim çağındaki çocuklarımıza sağlıklı beslenmeyi ve spor aışkanlıklarını kazandırmak için çeşitli aktivitelerde bulunuyoruz” dedi.

Yaptıkları proje ile çocuklara hareketli yaşam konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, “Bu proje ile amacımız bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı öğrencilerimizin gelişimine destek olmak, çocuklarımızda obezite konusunda farkındalık oluşturmak ve özellikle gelişmiş ülkelerin sorunu olan obezitenin gelişmekte olan ülkeler için de büyük bir sağlık riski olduğunun farkına varmak, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik gibi konularda çocuklarımızın ortaya çıkan hastalıkların çözümleri aramaktır. Başta diyabet olmak üzere şeker, kalp ve damar rahatsızlıkları önemli sağlık sorunları obeziteye bağlı olarak gelişiyor. Aşırı kilolardan korunmakta bu bakımdan son derece önemlidir. Bu proje ile çocuklarımıza dengeli beslenme eğitimi verecek, egzersiz yapma eğitimi verilecektir. Çocuklarımıza hareketli yaşam konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışılacak. Yine toplum sağlığı merkezlerimizce 10 bin öğrencimizin boy ve kiloları ölçülecek. Bu okullarımızda öğretmen, öğrenci ve velilerimize dengeli, sağlıklı beslenme konusunda eğitimler verilecektir” diye konuştu.

“BİSİKLET DAĞITIYORUZ AMA KULLANILDIĞINI GÖRMÜYORUZ”

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğindeki protokol çerçevesinde okullardaki öğrencilere dağıtılan bisikletlerin çok fazla kullanılmadığının altını çizen Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Bisiklet töreni benimde çok hoşuma gidiyor. Çocukluğumda bisiklet sahibi olunca benimde çok hoşuma gitmişti, çok sevmiştim ve uzun süre de bisiklet kullanmıştım. Bisikletleri dağıtıyoruz ama çok fazla kullanılmadığını görüyorum. Dağıtılan bisikletleri olabildiğince bulunduğu yerden çıkartın ve bisiklet hareket etsin. Sağlık teşkilatının ve Samsun halkının sağlık konusundaki duyarlılığı beni son derece sevindirmektedir. Özellikle yavrularımızın geleceklerinin daha aydınlık, daha sağlıklı, daha güzel bir şekilde devam etmesi için de bu tarz projelerde bir farkındalık oluşturma gereği hissi içersindeyiz. ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin en önemli sorunlarından biri obezitedir. Açlık ile mücadele eden insanlara obezite ile mücadele edildiğindeki paranın harcanması durumunda oradaki insanların doyabileceğini hepimiz biliyoruz. Hatta silaha yatırılan 4 günlük yatırımın eğer 1 yıl boyunca aç kalan ülkenin insanlarına verilmesi durumunda onların doyabileceği ve refah düzeyinin arttırılacağına yönelik bir takım istatistikler yayınlandı. Onun için bizler özellikle ülkemizdeki yavrularımızın hatta orta yaş grubu insanların ileri yaşlarda daha sağlıklı olmaları için dengeli ve düzenli beslenmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından çocuklarda fizik aktivite kazandırılmasına yönelik, Müzik Öğretmeni Gücem Ağmaz tarafından bestelenen şarkı eşliğinde Beden Eğitimi Öğretmeni Banu Bacınoğlu koreografisi ile hazırlanan egzersizlerin tanıtımı için “Haydi sen de katıl bize” şarkısı eşliğinde öğrenciler gösteri yaptı.

Ardından Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğindeki protokol çerçevesinde “bisiklet modülü” dersini uygulayan okullara bisiklet dağıtımı yapıldı. Dağıtılan bisikletlerin ardından Vali Şahin ve beraberindekiler meydana kurulan stantları ve ambulansları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.