Ab Komiseri Hahn’dan Kosova Muhalefetine Çağrı

Ab Komiseri Hahn’dan Kosova Muhalefetine Çağrı

Avrupa Komisyonu Komşuluk Politikaları ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Kosova Başbakanı İsa Mustafa ile gerçekleştirdiği görüşmede uzun süredir meclis çalışmalarını engelleyen muhalefete...

Avrupa Komisyonu Komşuluk Politikaları ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Kosova Başbakanı İsa Mustafa ile gerçekleştirdiği görüşmede uzun süredir meclis çalışmalarını engelleyen muhalefete şiddete son vermesi çağrısında bulunarak, “Meclisin boykot edilmesi Avrupa Birliği ile olan ilişkileri etkileyebilir” dedi.

Avrupa Komisyonu Komşuluk Politikaları ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn Kosova ziyareti çerçevesinde Kosova Başbakan İsa Mustafa ile bir araya geldi. Avrupa Birliği (AB) ile Kosova arasında Brüksel’de imzalanan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın uygulanması görüşmenin ana gündem maddesini oluşturdu. Johannes Hahn ve Kosova Başbakan İsa Mustafa, görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu. Hahn, uzun süredir meclis çalışmalarını engelleyen muhalefete şiddete son vermesi çağrısında bulunarak, “Boykot ve şiddetin demokratik bir toplumda yeri yoktur. Kosova kurumlarının demokratik bir şekilde işlemesine izin verilmelidir. Meclisin boykot edilmesi Avrupa Birliği ile olan ilişkileri etkileyebilir” ifadelerini kullandı. Hahn, ilk izlenimlerin Kosova’nın vize muafiyeti sürecinde gerekli kriterleri yerine getirdiği yönünde olduğunu ancak talep edilen diğer hususlar için daha çok çalışılması gerektiğine işaret eden Hahn, ayrıca hukukun üstünlüğü, kamu yönetimi ve ekonomik kalkınma alanlarında Kosova’ya destek sunulmaya devam edileceğini de sözlerine ekledi.

Başbakan İsa Mustafa da Kosova’nın UNESCO’ya üyelik süreci konusunda Avrupa Birliği’nin desteğini talep etti. Başbakan Mustafa, Sırbistan ile diyalog sürecinin devam edeceğini ve Sırp Belediyeler Birliği Anlaşması konusunda Anayasa Mahkemesi tarafından alınacak kararı bekleyeceklerini kaydetti.

Avrupa Komisyonu Komşuluk Politikaları ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga tarafından da kabul edildi. Hahn, Kosova Meclisi Genel Kurulunda da bir konuşma yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.