311 Dekar Mera Tohumla Buluştu

311 Dekar Mera Tohumla Buluştu

Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından mera ıslah çalışmaları kapsamında 311 dekar alana ekim yapıldı.Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bakanl...

Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından mera ıslah çalışmaları kapsamında 311 dekar alana ekim yapıldı.

Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bakanlığımızca mera yaylak ve kışlakların ıslah edilerek otlatma kapasitelerinin artırılması ve ot kalitesinin iyileştirilmesi ile birlikte toprak muhafaza tedbirlerinin uygulanarak, erozyonun önlenmesi amacıyla mera ıslah ve amenajman projeleri uygulanmaktadır. Bu kapsamda ilimizde yürütülen mera ıslah çalışmaları devam etmektedir. Mera ıslahında mera temizliği, toprak işleme, ekim ve gübreleme gibi faaliyetler yapılmakta, mera ıslahından sonra meraların uygun kullanımı ve bakımı köylerde kurulan mera yönetim birlikleri tarafından yürütülmektedir. Bugüne kadar ilimizde 11 köyde bin 533 dekar mera ıslah çalışmaları bitmiş, 4 köyde de 715 dekar alanda devam etmektedir. Kurtköy’de proje kapsamında 2013 yılında diri örtü ve kök temizliği bölgemizde salma hayvancılığın yaygın olarak yapılması nedeniyle hayvanların can güvenliğini sağlamak amacıyla, beton kazık ve dikenli tel ile ihata yapılması ile başlayan çalışmalara, 2014 yılında, toprağı iyileştirme ve yabancı ot kontrolünün sağlanması için yulaf, fiğ ekilerek devam edildi. 2015 yılında da 311 dekar mera proje kapsamında 6’lı karışım ekimi yapıldı. Ana karışım içinde hayvanların otlamayı sevdiği, iklim ve yağmur kuşağımıza uygun mera bitkileri, çayır salkım otu, ak üçgül, gazal boynuzu, İngiliz çimi, domuz ayrığı ve kamışsı yumak seçildi. Kurtköy köyünde yapılan mera ıslah çalışmalarına 2016 ve 2017 yılarında devam edilecektir. Bu uygulama ile İl Müdürlüğümüzün uygulamaya 2013 yılında başladığı Kurtköy köyü mera ıslah ve amenajman projesinin 2017 yılında tamamlanması planlanmaktadır” denildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.