2023 Yolunda Temel Rehber Atatürk İlkeleri

2023 Yolunda Temel Rehber Atatürk İlkeleri

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Ökten, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 77. yılına özel açıklamalarda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılı için...

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Ökten, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 77. yılına özel açıklamalarda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılı için çizilen hedeflerin önemine dikkat çeken Ökten, “Atatürk İlkeleri, 2023 hedeflerine ilerleyen Türkiye’nin temel rehberi olmalıdır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, tarihler 10 Kasım 1938’i gösterdiğinde hayatını kaybetmişti. Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Laiklik, Devletçilik ve İnkılapçılık ilkelerinin mimarı Atatürk, 77. ölüm yıldönümünde yurdun dört bir tarafında anılıyor. 10 Kasım’a özel bir değerlendirmede bulunan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Ökten, Mustafa Kemal Atatürk’ün felsefesi ve temel ilkelerinin önemine dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılı için çizilen hedeflere vurgu yapan Ökten, bu süreçte Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerinin temel rehber edinilmesi gerektiğini söyledi. ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi halkın iktidara dâhil olma tarihidir’ diyen Kaan Ökten, “Mustafa Kemal Atatürk’ün sağladığı siyasi ve hukuki dönüşüm, Türkiye vatandaşlarının siyasal yaşama katılması, insan haklarının kullanılması ve toplumsal hayattaki her türlü faaliyete derinden etki etmiştir. Bu bakımdan Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünü yaptığı devrimler çok önemlidir. En önemli unsur ise Cumhuriyet’in ta kendisidir. Cumhuriyet, halkın, iktidarın sahibi haline gelmesidir. Türkiye, Atatürk’ün açtığı yolda sağlam adımlarla ilerliyor. Atatürk İlke ve Devrimleri, tarihi bir dönemin hoş anıları şeklinde değil, 2023 hedeflerine ilerleyen Türkiye’nin temel rehberi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

ORTADOĞU TARİHİNDE BÜYÜK GELİŞİM

Türkiye’deki devrimlerin Ortadoğu tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Kaan Ökten, “Türkiye’de Cumhuriyet ile beraber Hukuk Devrimi de yaşanmıştır. Ülkemiz, Hukuk Devrimi sayesinde Millet Meclisi’nde oluşturulan kanunlarla yönetilen bir devlete dönüşmüştür. Bu durum, Ortadoğu tarihi adına da çok önemli bir gelişmedir. Ayrıca insan hakları ve demokrasi bağlamında; kişi hak ve özgürlüklerine sahip çıkılması, kadın ve erkek eşitliğinin giderek daha sağlam temeller üzerine oturtulması ve ekonomik ilişkilerin daha düzenli olması da önemli kazanımlar arasında yer almaktadır” diye konuştu.

“HER DEVLET BU İLKELERİ UYGULAMALIDIR”

Atatürk devrimlerinin ‘modern bir devlet ve o devletin vatandaşları’ tarafından her daim sahiplenecek nitelikte olduğunu belirten Kaan Ökten, “Mustafa Kemal’in şahsında billurlaşmış olan cumhuriyet devrimleri olmuş ve bitmiş hadiseler değildir. Bu ilkeler, modern bir devletin ve onun vatandaşlarının her daim üstleneceği devrimlerdir. Dolayısıyla Mustafa Kemal’in önderliğinde ortaya çıkmış olan Cumhuriyet Devrimi’nin ilkeleri, eskimiş ve geride kalmış olamayacak tiptedir. Vatandaşına özgürlük vaat eden, onların demokratik katılımını isteyen ve insan haklarına saygı gösteren her devlet bu ilkeleri mutlaka uygulamalıdır” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.