2016 yılında Afyonkarahisar’daki ölümlerin yüzde 43,7’sinin nedeni belli oldu

2016 yılında Afyonkarahisar’daki ölümlerin yüzde 43,7’sinin nedeni belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Manisa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 2016 yılında Afyonkarahisar'daki ölümlerin yüzde...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Manisa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 2016 yılında Afyonkarahisar'daki ölümlerin yüzde 43,7'sinin dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandığı belirtildi.

Konu ile ilgili TÜİK'ten yapılan açıklamada, 2016 yılında Afyonkarahisar'da daimi ikametgaha göre gerçekleşen ölüm sayısı 4 bin 921 olduğu ve ölüm nedeni belirlenen ölüm sayısının ise 4 bin 844 olduğu ifade edildi. Ölüm nedeni tespit edilebilen ölümlerin yüzde 43,7'si dolaşım sistemi hastalıkları ve yüzde 16'sinın ise iyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklandığı aktarıldı. Açıklamada, "Yüzde 13,4'ü solunum sistemi hastalıkları, yüzde 4,9'u iç salgı bezi beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıkları, yüzde 5,9'u dışsal yaralanma ve zehirlenmeler ile yüzde 3,9'u sinir sistemi ve duyu organları hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Ege Bölgesi illeri arasında, dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölüm oranının en yüksek olduğu il yüzde 48.7 ile Aydın iken iyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölüm oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 22,5İzmir'dir. Ege Bölgesi illeri arasında solunum sistemi hastalıklarından kaynaklı ölüm oranının en yüksek olduğu il yüzde 13.4 ile Afyonkarahisar'dır" ifadelerine yer verildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.