100. Yılında Yabanabad’dan Kızılcahamam’a Sempozyumu

100. Yılında Yabanabad’dan Kızılcahamam’a Sempozyumu

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, 1 Kasım genel seçimlerinin ticaret için de önemli olduğunu belirterek, “Ortalığı Haziran’dan bu yana baya karıştırdılar. Allah nasip etti ki herkesin oy...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, 1 Kasım genel seçimlerinin ticaret için de önemli olduğunu belirterek, “Ortalığı Haziran’dan bu yana baya karıştırdılar. Allah nasip etti ki herkesin oylarıyla tek başına bir iktidar oldu ve önümüzdeki 4 yıl seçim konuşmayacağız, tamamen ekonomi konuşacağız” dedi.

“100. Yılında Yabanabad’dan Kızılcahamam’a Sempozyumu” Kızılcahamam Çam Hotel’de gerçekleştirildi. Sempozyuma eski Başbakan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Emrullah İşler, ATO Başkanı Salih Bezci, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney ve birçok davetli katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan ATO Başkanı Bezci, 1 Kasım seçimlerinin ticaret için önemli olduğunun altını çizerek, “Ortalığı Haziran’dan bu yana baya karıştırdılar. Allah nasip etti ki herkesin oylarıyla tek başına bir iktidar oldu ve önümüzdeki 4 yıl seçim konuşmayacağız, tamamen ekonomi konuşacağız” diye konuştu.

Turizmde Kızılcahamam’ın 5’inci bölge olduğunu belirten Bezci, Kızılcahamam’a turist çekilmesi gerektiğini vurguladı. Bezci, “2023 yılında hedeflerimiz ne bizim; 500 milyar dolar ihracat. Tabi buna ulaşmak için çalışmamız lazım, yenilikler yapmak lazım, yeni yeni turizm çeşitleri bulmamız lazım. Eğer biz olayları büyük düşünüp de buna göre çalışmalar yaparsak 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık hedeflere rahatlıkla ulaşacaktır. Turizm pastasında kesinlikle yerimizi almamız lazım. Kızılcahamam’ı bir turizm merkezi haline getirelim” şeklinde konuştu.

Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney ise Kızılcahamam’ın tarihi geçmişini anlatarak, “Günümüzde Ankara’nın bir ilçesi olarak idari yapı içinde yer alan Kızılcahamam, 1933 yılına kadar Yabanâbâd adı ile yine aynı ilin ya da Osmanlı dönemindeki idari statüsü ile Ankara Sancağı’nın vilayetinin sınırları içinde yer almıştır. Günümüzde Kızılcahamam ilçesinin sınırları, tarihi ve coğrafi sınırları itibarı ile Osmanlı döneminde Ankara Sancağı’na (19. yüzyılda vilayetine) bağlı Yabanovası veya Yabanabad (günümüzde Kızılcahamam, Çamlıdere, kısmen Kazan, Güdül ve Ayaş’ta kalan köylerle) olarak isimlendirilen kaza ile Osmanlı’nın ilk dönemlerinde Çubuk kazasına bağlı olan ve 16. yüzyılın son çeyreğinden itibaren ayrı bir kaza olarak idari sistem içinde yerini alan Şorba’yı (Güvem ve Pazar çevresi) içine almaktadır. 2015 yılı bu çerçevede kaza merkezinin Pazarköy’den Kızılcahamam’a taşınmasının 100. yılıdır. İdari yapıda yaşanan bu değişiklik, 2015 yılında Kızılcahamam 100 yaşında sloganı ile ilçemizde yıl içinde çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesine temel teşkil etmiştir. İlçe, kaza merkezinin Kızılcahamam’a taşınmasının 100. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Kızılcahamam Kaymakamlığı ve Kızılcahamam Belediye Başkanlığı’nın ortak çalışma ve teşviki ile 6-7-8 Kasım 2015 tarihlerinde Kızılcahamam’da ’100. Yılında Kızılcahamam Sempozyumu’ başlığı altında Kızılcahamam’ın (tarihi yapısı itibarı ile Yabanabad ve Şorba’nın) geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe tarihî, idarî, ekonomik, sosyal, kültürel, dinî, turizm ve sağlık gibi konuların ele alınacağı bir sempozyum düzenleme gereği hissedilmiştir” ifadelerini kullandı.

Sempozyumda tarih, coğrafya, eğitim ve kültür, yerleşim ve nüfus, idari ve sosyal yapı, ekonomi, tarım, hayvancılık, turizm, doğal kaynaklar ve musiki gibi başlıklar altında Kızılcahamam, Yabanabad ve çevresi ile ilgili geçmişten bugüne konuların ele alınacağına dikkat çeken Güney, “100. yılında Kızılcahamam Sempozyumu ilçemizin geçmişten geleceğe uzanan yolculuğunda bilgi üretimine katkı sağlanması, yeni bakış açıları ve projeler ortaya konulması ve karar vericilere bilgi desteği sunulması açısından ayrı bir önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.