1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Zonguldak’ta engelli iki kadın girişimci 50 bin lira hibe almaya hak kazandı
Zonguldak’ta engelli iki kadın girişimci 50 bin lira hibe almaya hak kazandı

Zonguldak’ta engelli iki kadın girişimci 50 bin lira hibe almaya hak kazandı

Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden tahsil edilen idari para cezalarını kullanmaya yetkili komisyon, Zonguldak İş-Kur'a başvuru yapan...

A+A-

Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden tahsil edilen idari para cezalarını kullanmaya yetkili komisyon, Zonguldak İş-Kur'a başvuru yapan iki engelli kadın girişimcinin projesini onayladı. Buna göre çiğ köfte-kafe ve profesyonel temizlik hizmetleri alanlarında işyerlerini açacak olan engelli kadın girişimciler İş-Kur'dan 50.bin TL" ye kadar hibe almaya hak kazandı.

Hibe desteğinin sağlanması kuruluş işlemleri desteği 3 bin lira, İşletme giderleri olarak 1 yıl boyunca elektrik, su, iletişim, ısınma, tanıtım için en fazla 5 bin TL, işletmenin kira giderleri için en fazla 6 bin TL, kuruluş destekleri kapsamında proje bütçesinde yer alan ve Komisyonca desteklenen giderler için en fazla 36 bin lira şeklinde olacak. Merkez ve Ereğli'de iş yeri açacaklarını belirten engelli kadın girişimciler İş-Kur'un hibe desteğini öğrendikten sonra gerekli ön araştırmaları yaparak projelerini yazdılar. Yazdıkları projeleri Zonguldak İş-Kur'a sunan girişimci adaylarının projeleri İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından uygun görülerek Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüne gönderildi. Genel Müdürlük tarafından projeleri incelenerek onaylandı ve hibeyi almaya hak kazandı.

Girişimciler devletin kadın girişimcileri desteklemesinden ve engelli kadın girişimciler olarak iş gücü piyasasına girmekten dolayı mutluluklarını belirttiler. Ayrıca komisyon tarafından Zonguldak ilinde faaliyet gösteren Karadeniz Ereğli Fiziksel Engelliler Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Umut Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Gökçebey Kaymakamlığı bünyesinde Zonguldak İŞKUR işbirliği ile engellilere yönelik mesleki eğitim kursları projeleri uygun bulunarak kaynak tahsis edilmesi kararı alındı. Buna göre Umut Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından hafif zihinsel engelli 10 kursiyere 128 gün süreyle "Turistik ve Hediyelik Esya Yapımı', Karadeniz Ereğli Fiziksel Engelliler Mesleki Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından ortopedik engelli 10 kursiyere 119 gün süreyle yüzde 20 istihdam garantili "Satın Alma Görevlisi" ve Gökçebey Kaymakamlığı bünyesinde ortopedik engelli 10 kursiyere 39 gün süreyle "Büro Yönetimi ve Sekreterlik" kursu verilecek.

Kurs sonunda satın alma görevlisi kursu kursiyerlerinin en az yüzde 20 si işe yerleştirilecek. Ayrıca tüm kursiyerlere kurs süresi boyunca İş-Kur tarafından günlük 25 TL cep harçlığı verilecek, genel sağlık sigortası ve kaza sigortası da İş-Kur tarafından karşılanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.