Aslı Duruk Birpınar

Aslı Duruk Birpınar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zamanın Pusatı

A+A-

Tüfek icat oldu mertlik bozuldu.

Son günlerde aklımda bu söz dolanıyor. Cümleyi kendi mantığının içinde düşünelim öncelikle.

“Bir adam varmış, o kadar güçlüymüş ki; 10 kişi bir araya gelse onun bileğini eğemez bükemezlermiş.” Sonra gelsin ünlü dizilerin jenerik müzikleri, gitsin at koşturma sesleri. Ne yer ne içerlermiş de analar neler doğururmuş. Heyt be! O milletin adamları zaten pek güçlü kuvvetli olurmuş. Kımız içer, ciğer yerlermiş, tevekkeli değil. Kadınlar da erkeklerine hürmette hiç kusur işlemez erim yiğidim diye onların peşlerinden dolanırlarmış. Tabi duracakları yeri bilmek kaydıyla. Bebek, erkek doğarsa bununla övünülür, kız doğarsa da “olsun!” denilerek, “bir dahaki sefere inşallah” temennilerinde bulunulurmuş. Ataerkillik düzenini bir güzel kurmuş, son sürat yol alırmış.

Sonra aradan yıllar geçmiş. Kum saatinin akış hızı, hiç değişmese de teknoloji ve ekonomi denen iki başlı ejderhanın serpilip büyüme hızı artmış. İvme denir. Hız, hızlanmış yani.

Gün geçmemiş ki paranın önemi artmasın, an geçmemiş ki teknolojinin, buluşların ve yeniliklerin biri diğerinin ardına eklenmesin. Tanımlar değişmiş, değer yargıları yeniden belirlenmiş falan filan işte. ‘o iyi adamlar, o güzel atlara binip çekip gitmişler’ (Yaşar Kemal) Ne kımız kalmış, ne o 10 adam gücündekiler. Proteini yükseltilmiş sütler market raflarına sürülmüş bu kez. Kol kası ise sadece bisküvi reklamlarında sergilenesi estetik bir objeye dönüşmüş. 60 kiloluk çelimsiz bir adam ya da 40 kiloluk bir kadın, teknoloji eseri olan tek bir atışla Herkül’ü alt edebilir hale gelmiş. Dedik ya, tüfek icat olmuş.

Ekonomi vardı bir de. Para zaten en etkili güç parametresi olmuş. İnsanların, önünde, yerlere eğilip serildikleri, karşılığında hem bedenlerini hem de ruhlarını sattıkları o sihirli şey. Ataerkillik bile, onun karşısında erkini yitirebilir hale gelmiş hatta. Zengin bir kadının parası, herhangi bir cinsiyete sahip değildir, öyle değil mi?

Toparlarsak, teknoloji ve ekonomi sayesinde ‘tüfek icat olmuş, mertlik bozulmuş.’ Zamanın pusatı, artık bunlar olmuş.

Cümleyi kendi mantığının içinde düşündük. Dışarıdan bakarsak, ‘mertlik’ nedir ki, oradaki? Güç… Bilek işi değil artık! “Bilgi güçtür.”

Okuyun çocuklarım! Kaç yaşında evlenilebilirlerin tartışıldığı şu atmosferin kanınıza işlemesine izin verip, akıl ve değer kaybı yaşanmasına izin vermeyin. Bilgiyle pusatlanıp, Tarık Yıldızı gibi parlayın!

Not: insanı koruyan, zırh görevi yapan her türlü şeye, alınan her türlü koruyucu önleme ‘pusat’ denilir. Örneğin, soğuk havadaki kalın giysi, pusattır. Yola çıkarken arabanın benzin deposunu doldurmak, pusatlanmaktır. Dolayısıyla, bu bilgi ve bilişim çağında da zamanın pusatı, bilgi ve bilimdir.

Bu yazı toplam 963 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.