1. YAZARLAR

  2. Ayşe Özel

  3. Zaman, zaman içinde…
Ayşe Özel

Ayşe Özel

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zaman, zaman içinde…

A+A-

Zaman ki zaman içinde yok olan bir kavram aslında. Haftaların gün kadar kısalmaya, yılların ay gibi sanılmaya başlandığı ufalıp giden bir olgu. Sormadan, hiç durmadan ilerleyen bir yolcu… Derdi olanında, olmayanında yavaşlatamayacağı kadar haylaz.

**
Kimi kez ağlaya ağlaya, kimi kez de güle oynaya uğurladığımız bir misafir olmasının ötesinde neler unutup gidiyor bizde? Bu kısacık an uğruna nelerden vazgeçiyoruz ya da vazgeçmek zorunda kalıyoruz?
**
Birimizin yükü diğerine hafif geliyor ya da yükü ağır olanın elinden tutmak nefse zor geliyor. Vakti gelince aynı ele ihtiyaç duyabileceğimiz aklımızın ucundan geçmiyor belki. İmtihan olanın mı, imtihana seyirci kalanın mı asıl sınavda olduğunu düşünmek mi istemiyoruz? Böyle daha kolay oluyor belki de kim bilir?
**
Kendimize ayrılan o ufacık dilimi tamamlarken, bir yandan da ilmek ilmek dokuyoruz yaşadığımız her şeyi. Koyu renkleri rengârenk ilmeklerle harmanlayıp,  peşi sıra atıyoruz düğümleri. Hayat ki ‘Bu renk yanındakine uymadı.’ demeden beyaza siyahı harman ediveriyor.  Birinin sevincini yaşayamadan, bir diğerinin burukluğunu duyuyoruz. Üzüntünün daim olmayacağını gösteren bir renkle karşılaştığımızda ise üzüntümüzden utanıyoruz.
**
Düşe kalka, kırıla döküle fakat en önemlisi büyüye büyüye atıyoruz adımlarımızı. Bir önceki adımdan aldığımız dersle hareket edince anlam kazanıyor ancak bir sonraki. Zahmetin içindeki Rahmet’e şükretmeyi öğrendiğimizde huzur duyuyoruz.
**
Hayıflandıklarımızın zayıflığına inandıkça, ruhumuzu o cenderenin içinden çıkarıyoruz. Hazreti Pir’in dediği üzere topraktan geldiğimizi bilerek, çamurlaşmadıkça insan olabiliyoruz. Çünkü asıl mesele bu… Bunu idrak edince daha kolay nefes alabiliyoruz.
**
Nerden geldiğimizi, nereye gittiğimizi ve bu dünyadaki misyonumuzu biliyor olmak asıl gaye. Böyle düşünüp, içimize sindirdiğimiz sürece de her dert misafir ve her yük geçici bir zahmet. Neden ve nasılları bırakarak verilen yükü şükürle taşımanız ve misafirimizi hoşça uğurlamanız dileklerimle. Sevgi ve saygı ile…

 

 

Bu yazı toplam 695 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum