1. YAZARLAR

  2. Fatma Taşeri

  3. Yürekten Verme Kuralı
Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

Yürekten Verme Kuralı

A+A-

Hint asıllı Dr. Deepak Chopra’nın tüm dünyada başucu kitabı olan “Başarının 7 spirütüel Yasası” kitabındaki 7 kuraldan 2. ve 7.sini paylaşmak istiyorum. Dr. Deepak kuralları anlatmakla kalmamış, kuralların uygulanması için  kendimize vereceğimiz telkinleri ve olumlamaları da önümüze sunmuş. Kitabı meraklılarına şiddetle tavsiye ediyorum. Yazar der ki:

 “…..2. Verme Kuralı

Evren dinamik alışveriş ile var olmaktadır. Vermek ve almak evrendeki enerji akışının değişik görünüşleridir. Aramakta olduğumuz şeyi vermeye istekli olmakla, evrenin bereketinin yaşamımıza yansımasını sağlarız. Coşku istiyorsanız başkalarına coşku verin; sevgi istiyorsanız sevgi vermeyi öğrenin; ilgi ve takdir istiyorsanız ilgi ve takdir göstermeyi öğrenin; maddi zenginlik istiyorsanız başkalarının zengin olmaları için yardımcı olun.
Description: spacer

"Verme" Kuralının uygulanması:

1. Nereye gidersem, kime rastlarsam onlara bir hediye vereceğim. Bu hediye hoş bir söz, bir çiçek veya dua olabilir.

2. Bugün yaşamın bana vereceği bütün hediyeleri şükranla alacağım. Doğanın hediyelerini alacağım; bunlar, güneş ışını ve kuş sesleri… Başkalarından gelecek madde, para, kompliman veya dua şeklindeki hediyeleri almak için açık olacağım.

3. İnsanlara her rastlayışımda onlara mutluluk ve coşku dileyeceğim.Description: spacer  

7. "Dharma" veya "Yaşamın Amacı" Kuralı

Herkesin yaşamda bir amacı ve başkalarına verecek özel bir hediyesi veya yeteneği vardır. Bu özel yeteneği başkalarına hizmetle birleştirdiğimizde, kendi ruhumuzun coşkusunu ve sevincini yaşarız. Bu da bütün amaçların esas ve nihai amacıdır.Description: spacer

"Dharma" veya "Yaşamın Amacı" Kuralının Uygulanması:

1. Ruhumun derinliklerinde oluşmakta olan Tanrı'yı sevgiyle besleyeceğim. Dikkatimi hem bedenimi hem de aklımı hareketlendiren ruha yönlendireceğim.

2. Özel yeteneklerimin bir listesini yapacağım. Özel yeteneklerimi ifade ettiğimde ve onları insanlığın hizmetinde kullandığımda zamanın nasıl geçtiğinin farkında olmadan hem kendi hayatımda hem de başkalarının hayatlarında bolluk yaratacağım.

3. Her gün, kendime, "Nasıl hizmet edebilirim?" ve "Nasıl yardım edebilirim?" diye soracağım. Bu soruların cevapları insanlara sevgiyle yardım ve hizmet etmemi sağlayacaktır.”

Evrensel değerler vardır zaman ve mekana göre değişmeyen… Dünyanın neresine giderseniz gidin insanlık onları telaffuz eder, yazar, çizer, konferans verir. Dr. Deepak’ın başarı sırlarının  biraz içine girdiğinizde İslam ahlakını göreceksiniz. Nerden baktığınız önemli değil, nasıl baktığınız önemlidir. Bazen Müslüman olmak bile bu prensipleri algılamaya yetmeyebiliyor. Ama insan olmak şart...

İster postacı, ister berber yada sigortacı veya ev kadını, ister başka bir şey olun, bu durumu değiştirmez. Başkalarına hizmet ettiğinize inandığınız sürece işinizi iyi yaparsınız. Amacınız yalnızca kendinize hizmet etmekse, işi daha kötü yaparsınız. Bu, yerçekimi kadar kaçınılmaz bir yasadır.

İnsana hizmet, ailene hizmet, çocoğuna hizmet, öğrencine hizmet, komşuna hizmet, anne-babana hizmet, vatana hizmet, hayvana hizmet, doğaya hizmet, dünyaya hizmet…Kısacası yürekten severek ve isteyerek halka hizmet Hakk’a hizmettir!!

Bu yazı toplam 5695 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.