1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yozgat’ta bin 247 tiryaki sigarayı bırakmak için KETEM’e başvurdu
Yozgat’ta bin 247 tiryaki sigarayı bırakmak için KETEM’e başvurdu

Yozgat’ta bin 247 tiryaki sigarayı bırakmak için KETEM’e başvurdu

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesi'nde sigarayı bırakmak isteyen tiryakilere profesyonel destek veren Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi'ne (KETEM),...

A+A-

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesi'nde sigarayı bırakmak isteyen tiryakilere profesyonel destek veren Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi'ne (KETEM), bu yıl içerisinde bin 247 vatandaş müracaat etti.

Bu yılın ilk 6 ayıda KETEM'e bin 247 tiryaki sigarayı bırakmak için başvurdu. Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, Sağlık Bakanlığı tarafından hem sigara içenleri bu alışkanlıktan kurtarmak hem de çocuk ve gençlerin sigaraya başlamalarının önüne geçmek için çok yönlü çalışmalar yürüttüğünü belirterek, pasif içiciliğin önüne geçmek için kapalı mekan sigara yasağı uygulaması, yeni başlamaların önüne geçmek için kamu spotu, broşürlü bilgilendirme çalışmalarıyla Sağlık Bakanlığı tarafından sigarayla mücadele edildiğini söyledi. İtatistiklere göre Türkiye'de 15 yaş üzeri vatandaşlardan yaklaşık 15 milyon kişinin tütün kullandığını belirten Dr. Karaarslan, "Dünyada her yıl 6 milyon insan, sigaranın yol açtığı akciğer, kalp, damar, beyin hastalıkları başta olmak üzere sigara ile ilişkili hastalıklardan hayatını kaybedilmektedir. Ülkemizde ise yılda 100 bin kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Ülkemizde tüm ölümlerin yüzde 23'ü, tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Sadece içmek değil, dumanını solumak bile bu hastalıkların oluşması için yeterlidir. Tütün dumanına pasif maruziyet de her yıl dünyada 600 bin insanın ölümüne neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır" dedi.

Yozgat'ta geçen yıl sigara bırakma polikliniğine başvuran kişi sayısının 2 bin 616 olduğunu ifade eden Dr. Karaarslan, "Bu yılın ilk 6 aylık döneminde ise bin 247 tiryakinin sigarayı bırakmak için başvuruda bulundu. Gelen kişilerin önce sigara alışkanlıkları, bırakma kararlılıkları ölçülüyor. Her gelişlerinde karbonmonoksit ölçümleri yapılıyor. Bu bir çeşit oksijenle yarışan bir gaz. Sigaracıların kanında yüksek skorlar görüyoruz. Gereken noktalarda uyarılarımızı yapıyoruz. Sağlık Bakanlığımız tarafından ücretsiz olarak sağlanan sigara bıraktırma ilaçları sayesinde bu konuda önemli bir başarı kaydettik. Yine bakanlığımız tarafından ücretsiz verilen sigara bıraktırma ilaçları da işimizi çok kolaylaştıran, hastaya çok yumuşak geçiş yaptıran durumlardır. Yaklaşık 1 yıl hastamızı takip ediyoruz. Bu yılın ilk 6 aylık diliminde 968 vatandaşımız muayene edildi ve farmakolojik tedaviye başlandı. 279 vatandaşımıza da danışmanlık hizmeti verildi. Muayene olduktan sonra kontrole 279 vatandaşımız gelirken 128 vatandaşımız da sigarayı bıraktı. Bu kapsamda amacımız bütün sigara tiryakilerinin sigaradan kurtulmasını sağlamaktır. Bu vesile ile sigara kullanan vatandaşlarımızı KETEM'e bekliyoruz." diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.