1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yeni kurulan Periton diyaliz ünitesi hastaları memnun etti
Yeni kurulan Periton diyaliz ünitesi hastaları memnun etti

Yeni kurulan Periton diyaliz ünitesi hastaları memnun etti

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından alınan Periton diyaliz ünitesi, diyaliz hastalarının evlerinde, iş yerlerinde rahatlıkla...

A+A-

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından alınan Periton diyaliz ünitesi, diyaliz hastalarının evlerinde, iş yerlerinde rahatlıkla tedavilerini uygulayabiliyor.

Periton diyaliz ünitesinin kurulması hasta ve hasta yakınlarında memnuniyete neden oldu. Nefroloji Uzmanı Dr. Garip Bekfilavioğlu, Periton diyalizinin günümüzde artık renal replasman tedavileri arasında yerini aldığını söyledi.

Nefroloji Uzmanı Dr. Garip Bekfilavioğlu, "Bu tedavi biçiminin kullanımı dünya çapında artmakta, son dönem böbrek yetmezliği olan hastaların tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Sürekli ayaktan Periton Diyalizi tedavisinin Hemodiyaliz tedavisine kıyasla bazı avantajları bulunmaktadır. Hemodiyalize kıyasla daha iyi kan basıncı kontrolü sağlanmaktadır. Daha iyi sıvı kontrolü (aşırı sıvı birikimi olmaz) sağlanabilmektedir. Çok az diyet kısıtlaması gerekmektedir. Kalp ve damar sistemine yükleme çok az olduğundan özellikle yaşlı hastalarda ve çocuklarda uygulanması tercih edilebilmektedir. Kanın pıhtılaşmasına engel olmak amacıyla damar içi yoldan heparin uygulanmasına gerek duyulmamaktadır. Tedavi hastanın kendisi tarafından uygulanmakta ve hasta kendini daha iyi hissetmektedir" dedi.

Hastane Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Fatih Doğan ise "Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak birçok branşta bölgeye hizmet veriyoruz. Periton diyaliz ünitesi sayesinde hastalarımız artık şehir dışına gitmek zorunda kalmıyor. Çevremizdeki illerde bu bölümün olmaması nedeniyle il dışından da hasta kabul etmekteyiz. Periton diyalizi evde hastanın kendi başına da uygulayabileceği bir tedavi yöntemi olup burada ilk eğitimlerini alıp daha sonra evlerinde bu tedaviye devam edebilmektedirler. Nefroloji uzmanımız, hekimlerimiz ve sağlık personellerimizle memleketimize ve bölge halkına en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.