1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Yazılım Gerekliliklerinin Ana Temelleri Ve Geliştirme Modelleri
Yazılım Gerekliliklerinin Ana Temelleri Ve Geliştirme Modelleri

Yazılım Gerekliliklerinin Ana Temelleri Ve Geliştirme Modelleri

Yazılım gereksinimleri ile ilgili olarak bilinmesi gereken bazı durumlar vardır.

A+A-

Sorunların Çözümü İçin Yazılım Gerekliliği

Yazılım gereksinimleri ile ilgili olarak bilinmesi gereken bazı durumlar vardır. Özellikle Yazılım gereksinimi mevcut dünyamızın genel sorunlarına yönelik bir çözüm oluşturmak için gerekli olan bir özellik çeşididir. Yazılım geliştirme ve gerekliliklerini ele almak bu açıdan önemlidir.

Yazılım ihtiyaçlarında Temel Nokta

Genel kılavuzlardan inceleme yapıldığında görülecek olan durum şundan kaynaklanmaktadır. Birçok problem ancak bu türdeki çalışma prensipleri ile beraber çözülebilir. Yazılım gereksinimlerinde temel nokta alacağımız ve düşünmemiz gereken şey aslında; geliştirilen ve çözümlenmesi gereken yazılımın belirli ölçütler dâhilinde yapılması ve tam olarak adapte edilebilmesi gerekliliğidir.

İşlevsel Yazılımlar

Bununla beraber farklı karşılaştırmalar ile özellikleri ve adaptasyon ilişkilerini görebiliriz. Örneğin yazılımlar, bir ürünün sorunlarını çözmek ihtiyacından kaynaklanıp geliştirilmektedir. Aslında yazılım gereksinimleri dediğimiz şey ürün gereksinimleri olarak tarif edilmektedir. Hepimiz işlevsel olarak belirlenen düzen esasına göre işlevsel ve işlevsel olmayan modelleri tarif edecek şekilde yazılım programının kurulmasını ve işlemesini sağlarız. Yazılım geliştirme de ihtiyaçlara göre belirlendiğinden ve işlevsel gereklilik oluşturduğu için düzenleme yapmak en basitinden metinlerin biçimlendirilmesi iki sayının toplanması veya farklı düzende işlemlerin yapılıp kaydedilmesi de bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar yazılım durumunun işlevselliği ile ilgilidir.

İşlevsellik Yaratmak Yazılımcının Görevidir

Kullanım detaylarını açarak daha farklı modeller ve işlevler görmesi pratik hayta için geliştirilmesi gereken programların oluşturulması ve düzenli bir model olarak algı oluşturabilecek değerlendirmeleri de sunması yazılım gereksinimlerindendir. İşlevsel olmayacak performanslara bakacak olursak genelde performans, bakım, sağlam olması ve güvenlik gibi durumlar neticesinde yazılımın işlevsel olmayan durumları olarak karşımıza çıkacaktır. Bunlar işlevsel olmayan yönleridir. Böylelikle istenildiği gibi yazılımın durumlarına bakarak gerekli işlemsel yapılara yönelik aktarımlar yapılabilir. Bu tür detaylar ile ilgilenirken yapılacak olan işlemlerde de yazılım güncellemeleri ve detaylı işleyişleri de ele alınmalıdır. Temel gereksinim modelleri üzerinde durulmalıdır. Çünkü teknolojik yaşam geliştikçe ürünlerinde işlevselliği ilerlemekte ve daha basit sürdürülebilir bir pratik yaşamda bu yolları temin edecek farklı yöntemlerde geliştirilebilecektir.

Uygulanabilir Yapıda Çözümler Üretilmeli

Sistemsel gereksinimler de belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere oluşturulduğu için, düzenli ve uygulanabilir bir yapıda olmalıdır mobil uygulama için bu çok önemlidir. Tüm öğelerin belirlenen bir organizasyon amacı ile beraber yürütülüp sürdürülmesi de bu durumu özetlemektedir. Doğal olarak sistem ele alındığında donanım ve yazılım gibi teknik ve servis sağlayıcıların da bu durum içerisinde değerlendirilmesi gerekmektedir.  Bunların tümü destekleyici ürünler arasında sayılmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.