1. YAZARLAR

  2. Kerim Atıcı

  3. Yatırımcının gözü Karapınar'da
Kerim Atıcı

Kerim Atıcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yatırımcının gözü Karapınar'da

A+A-

Daha önce çöl iklimi ve hayvancılıkla anılan Karapınar, son yıllarda enerjiyle anılmaya başladı. Yatırımcılar yönünü Karapınar'a çevirdi. İlçede ciddi enerji kaynakları var. Yatırımcılar bu kaynaklardan pay almak istiyor.

**

İlçede bulunan 1.8 milyar tonluk kömür rezervleri üzerinde kurulacak termik santrali yerli ve yabancı şirketlerin iştahını kabartıyor. Dev enerji projesine Slovakya’dan 10 milyar dolarlık teklif gelmişti.

**

Yatırımların hayata geçmesiyle ilçe ciddi bir büyüme ivmesi yakalayacak. Bu santrallerde 4-5 bin kişi çalışacak.

**

İlçede termik santral kurulacak, güneş enerjisi projesi ise hızla devam ediyor. Güneşte büyük ilerlemeler kaydedildi. Ama termik santralde henüz gözle görülür bir ilerleme yok.

**

İhalenin yapılması biraz gecikti. Malum Türkiye'de Başbakan değişti, Cumhurbaşkanı değişti. Siyaseten sıcak günler geçiriyoruz. Bu sıcak günlerden büyük ihaleler de etkileniyor. İhale Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu ve onun yeni kabinesini bekliyor diyebiliriz.

**

İhale yabancılar kadar yerlilerin de iştahını kabartıyor. Büyük kuruluşlar bir birliktelik oluşturup ihaleyi almak istiyor. Kaymağı yabancılar yemesin.

**

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bize yaptığı açıklamada 'Karapınar kararmasın' demişti. Çilesini biz çekelim, kaymağını da yabancılar yesin. Bu kabul edilemez.

**

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Davutoğlu'nun yeni kabinesinde yer aldı. Bakan Yıldız'ın yaklaşımı da çok önemli.

**

Geçtiğimiz günlerde Karapanır Belediye Başkanı Mehmet Yaka ile enerji yatırımlarıyla ilgili kısa bir sohbet yaptık. Başkanlık koltuğuna yeni oturan Yaka'nın ilçeye iyi hizmetler yapacağına inanıyorum.

**

Yaka, güneş enerjisinde ciddi ilerlemenin olduğunu, altyapı ihalesinin tamamlandığını belirtti. Termik santral ihalesinin ise henüz yapılmadığını ifade ederek, "Beklemedeyiz" dedi.

**

Ayrıca TEMA Vakfı da, "Karapınar'a yapılması plananan bir termik santral, Türkiye'nin buğday ambarını ateşe atmak demektir" şeklinde bir rapor yayınladı. Bu raporun da göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum.

**

Öte yandan, Karapınar çöküyor. Obruk oluşumu devam ediyor. Önlem alan yok. Obruklar, yerleşim yerlerinde de görülüyor. Aşırı yeraltı suyu kullanımı obruk oluşmunu tetikliyor.

**

Karapınar, yer altı ve yer üstündeki hareketlilikle gündemde. Bu kaynakları iyi değerlendirmek gerekiyor. Çökmelere karşı da önlem almak gerekiyor.

Bu yazı toplam 4419 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum