1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik "Dış Ticaret Eğitimi" başladı
Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik "Dış Ticaret Eğitimi" başladı

Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik "Dış Ticaret Eğitimi" başladı

Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik "Dış Ticaret Eğitimi" programında eğitimler başladı.

A+A-

Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik "Dış Ticaret Eğitimi" programında eğitimler başladı.

Ankara Kalkınma Ajansı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ve MÜSİAD Ankara iş birliğinde yürütülen "Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik Dış Ticaret Eğitim Programı"nda eğitimlere başlandı.

Kurumlar arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde Ankara'da yaşayan yabancı uyruklu öğrencilere dış ticaret eğitimi veriliyor. Proje kapsamına ayrıca, Türkiye'de ihracat yapan firmalara teknik geziler ve öğrencilere yönelik tecrübe paylaşımı etkinlikleri düzenlenecek. Eğitimler 12 hafta sürecek. Proje ile ülkeleri ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri artırma potansiyeline sahip yabancı uyruklu öğrencilerin ülkemize kazandırılması; eğitimlerini tamamlayarak ülkelerine dönen öğrencilerin ise birer gönüllü ticaret elçisi olması amaçlanıyor.

Dış ticaret eğitimi ile öğrencilere, ihracata açılmak için gereken asgari koşullar, ihracat mevzuatı, ihracat işlemleri için gereken belge ve sertifikalandırma sistematiği, ihracat alacaklarının güvenli tahsili yöntemleri ve bankacılık işlemleri, uygulamalı dış ticaret sözleşmeleri, ihracatı teşvik sistemi ve ülke çalışmaları başlıklarında konular uzmanlarca aktarılıyor.

'Ankara'nın Potansiyelini Harekete Geçireceğiz'

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, kurumlar arası iş birliği çalışması çerçevesinde şekillenen projeye ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Ankara yabancı öğrencilere ev sahipliğinde çok önemli bir konumda yer almaktadır. Bu gençlerimizin ülkeleri ile Türkiye arasında kültür köprüsü olduğunu biliyoruz. Bunu bir ileri aşamaya taşıyarak gençlerimiz sayesinde ülkeleri ile olan ekonomik iletişimimizi ve ilişkilerimizi geliştirmek ve Ankara'nın bu anlamda potansiyelini harekete geçirmek istiyoruz, inanıyorum ki, gelecek yıllarda bu eğitimin meyvelerini toplayacağız ve örnek olarak gösterilecek işbirlikleri yapacağız."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.