1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Veysel Karane geldi zamane
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Veysel Karane geldi zamane

A+A-

Sözümüzü sevgiyle başlatıp sevgi ile kapatalım. Dün de bugün de mutlaka Rabbin sevgili kulları, kimi zaman bilinen kimi zaman da halkın içinde kendince ve kendinden habersiz mevcuttur.

**

Yine sevgi demiş iken o güzel Allah ve Resul sevgilisi aşığı Veysel Karane'yi anımsatalım

O kadar uzun bir yol gidip annesinin bakımı gereği şanlı peygamberi göremeden yemene  dönen  ve ömrü aşk üzere tefekkür üzere hitam bulmuş ve şu an ardından sayısız sevenin gönlünde olan Veysel Karane hakkında bilinen en bariz kıssa Şanlı Peygamberimizin etrafında onca sahabe bulunmasına rağmen hırkasını ona vermesi ve manası.

Aşk ve tefekkür hali diye adlandırılan üveyslik

O zatı muhteremin yolu yaşam hali şu an da onun yolundan giden Üveysler artık her geçen gün gerek türkiye gerek yurtdışından büyümekde olan Üveysler ailesine katılmaktadır.

**

Biraz hayret ettirelim siz kıymetli okuyucularımızı ve üveysliği ve bu hali biraz açalım  Tıpkı Resulllah 'n zamanı gibi nasıl ki zahiren Peygamber o dönemde sahabeye önderlik yapıyordu yine Peygamber efendimiz manen ruhen aramızda.

**

Biraz tasavvufi bir konu gibi görünse de Tasavvuf ve müminlik.

Burda yaşananlar gerçekten de hayret verici manen alınan bir terbiye ilim ve kardeşlik. Bununla ilgili birçok yaşanmış hayatın anlatımları www.veyselkarane.com sitesinde mevcut.

Ara ara insanların günümüzde her türlü zenginlikleri olmasına rağmen manevi açlığını ve huzursuzluğunu  anlatıyorum. İşte bununla alakalı olarak ruhun gıdasız kalması yani bitkisel hayat dfa olması sebebi ile olduğu da çok bariz ve açıktır.

**

Bu yönde yukarıda sözü geçen o aşk hali yani Üveyslik başlı başına bir reçete bunun idrakını kişi Rabbini en güzel şekilde zikretmeye başladığı anda yapabiliyor ve çok da kısa bir sürede o hal zuhur ediyor.  Peki bir tedavi olarak başlanan zikir, ilk başlarda reçete mahiyetli olsa da hiç şüphesiz bir alışkanlık ve bir yaşam kuralı oluyor dolayısıyla bir bağ bir sevgi ve aşka dönüşüyor.

Israrla tavsiye ediliyor.

**

Geldi zamane hitabıda bu yüzden yani Üveyslik halinin artık dünya da duyulup bilinmesi ve idrakı bu hitabın kullanılmasını gerektirdi.

İslam algısı kişilere göre nefsi değişim gösterse de Hak katında olması gereken uyulması gereken tek tüzük Kur'an ve Peygamberimizin sünnetleri.

Veda hutbesinde de ısrarla söylemiş Resulallah efendimiz bizlere düşen ise bu iki mirasa sahip çıkmak.

**

Özgürlük, Rabbimizin kapısında olup Fatiha süresinin "Yalnız sana ibadet eder ve yalnız sen en yardım dileriz" ayetini hayatımıza kattığımız anda başlar her işin sahibi ancak ve ancak O’ dur.

İnsan yeryüzünde Rabbin halifesi olduğunun bilincinde olup gösterilen yol üzere dosdoğru yürüse ulaşacağı yer makam Rıza makamıdır Razı olunmuş bir kul olur.

*

Tıpkı bir yönetmenin yazdığı senaryoyu yönetmesiş gibi ve bizlere düşen ise bizlere bu dünyada verilen rolleri en güzel şekilde benimseyip uygulamak işte Rabbin sevgili kullarının misyonu şimdi burdan yine bir tebliğ yapmış olduk inşallah nasiplileri mutlaka bunu alçaktır

Bir hürmet selametle ve sağlıcakla kalınız ..

 

Bu yazı toplam 1033 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum