1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Van’da zam şampiyonu salatalık oldu
Van’da zam şampiyonu salatalık oldu

Van’da zam şampiyonu salatalık oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, Van'da haziran ayının zam şampiyonunun salatalık olduğunu söyledi.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, Van'da haziran ayının zam şampiyonunun salatalık olduğunu söyledi.

Özer Coşğun, 2017 Haziran ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. TÜFE'nin bir önceki aya göre yüzde 0,27 düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 10,90 oranında artış gösterdiğini dile getiren Özer Coşğun, "TRB2 (Van, Muş, Bitlis,Hakkâri) bölgesine ait TÜFE'de bir önceki aya göre yüzde 0,49'luk bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 13,11 oranında artış meydana geldi. Çekirdek enflasyon olarak tabir edilen özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden, mevsimlik ürünlerin hariç olduğu A grubunda yıllık değişim yüzde 10,92; [enerji, gıda, alkollü-alkolsüz içecekler, tütün ürünleri ve altının hariç] olduğu C grubunda ise yıllık değişim yüzde 9,20 oldu. Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış, ülke genelinde yüzde 1,05'lik oran ile eğitim grubunda olurken, en çok düşüş gösteren grup ise yüzde 1,25 ile giyim ve ayakkabı oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 1,81'lik oranla lokanta ve oteller grubunda, en çok düşüş ise yüzde 0,36'lık oranla haberleşme grubunda oldu" dedi.

"Van'da zam şampiyonu salatalık oldu"

Van'da zam şampiyonun salatalık olduğunu dile getiren Özer Coşğun, "Madde bazlı değerlendirme yapılırsa, yurt genelinde yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar yüzde 28,14 ve salatalık yüzde 10,59'lık oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dâhil olduğu TRB2 bölgesinde ise salatalık 19,44 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 12,44 oranındaki artışla patlıcan takip etti. Domates ise yüzde 38,78'lik bir oranda değer kaybederek haziran ayında TRB2 bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de en fazla ucuzlayan ürün olan domates, ülke genelinde yüzde 41,93 oranında değer kaybetti" diye konuştu.

Yurt İçi ÜFE'de bir önceki aya göre yüzde 0,07'lik bir artış gerçekleştiğini kaydeden Özer Coşğun, "Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 14,87 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,90 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,05 artış, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,26 düşüş ve su temini sektöründe ise yüzde 0,36 artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 0,54'lük oranla dayanıksız tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise yüzde 19,72'lik oranla ara mallarında gerçekleşti" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.