1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Van’da enflasyon yüzde 0,32 azaldı
Van’da enflasyon yüzde 0,32 azaldı

Van’da enflasyon yüzde 0,32 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 Eylül ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 Eylül ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre Van'da enflasyon yüzde 0,32 oranında azaldı.

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, TÜFE'nin bir önceki aya göre yüzde 0,18 artış gösterdiğini belirterek, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,28 oranında artış gösterdiğini söyledi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) bölgesine ait TÜFE'de ise bir önceki aya göre yüzde 0,32'lik bir düşüş olduğunu ifade eden Coşğun, "Bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,11 oranında artış meydana geldi. Çekirdek enflasyon olarak tabir edilen özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden, mevsimlik ürünlerin hariç olduğu A grubunda yıllık değişim yüzde 7,56; [gıda, alkollü-alkolsüz içecekler, tütün ürünleri ve altının hariç] olduğu I grubunda ise yıllık değişim yüzde 7,69 oldu. Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 2,70'lik oran ile ulaştırma grubunda olurken, en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 3,49 ile giyim ve ayakkabı oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 2,01'lik oranla ulaştırma grubunda, en çok düşüş ise yüzde 1,89'luk oranla giyim ve ayakkabı grubunda oldu" dedi.

Van'da eylül ayının zam şampiyonunun salatalık olduğunu ifade eden Coşğun, "Madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde salatalık yüzde 23,72 ve fındık içi yüzde 14,96'lık oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van İlinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise salatalık 15,83 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 13,91 oranındaki artışla fındık içi takip etti. Limon ise yüzde 19,79'lük bir oranda değer kaybederek Eylül ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 21,36 oranında değer kaybeden balık en fazla ucuzlayan ürün oldu" ifadelerine yer verdi.

Yurt İçi ÜFE'de bir önceki aya göre yüzde 0,29'luk bir artış gerçekleştiğini de sözlerine ekleyen Coşğun, " Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 1,78 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,24 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,31 artış, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,20 artış ve su sektöründe ise yüzde 0,10 düşüş meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 1,33'luk oranla enerji, en yüksek yıllık artış ise yüzde 9,32'lik oranla dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.