1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Vali Yavuz okul müdürleriyle bir araya geldi
Vali Yavuz okul müdürleriyle bir araya geldi

Vali Yavuz okul müdürleriyle bir araya geldi

Muş Valisi Seddar Yavuz başkanlığında, okul müdürleriyle 2016-2017 eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısı yapıldı.

A+A-

Muş Valisi Seddar Yavuz başkanlığında, okul müdürleriyle 2016-2017 eğitim öğretim yılı değerlendirme toplantısı yapıldı.

Muş Öğretmenevinde düzenlenen toplantıyla Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, şube müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Vali Seddar Yavuz'un Muş'a geldiği günden bu yana huzurlu ortamın sağlandığını söyledi. Eğitim camiası olarak verimli bir yıl geçirdiklerini ifade eden Arslan, "Türkiye TEOG ortalaması yüzde 2,18 artarken, ilimizde ise yüzde 3,18 artmakta. Sayın Valim, 2015-2016 yılında özellikle siz ilimize gelmenizle birlikte huzur ortamının sağlanması sebebi ile çok verimli bir yıl geçirdik. Bu konuda eğitim camiası adına size şükranlarımı sunuyorum. Tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum, çok verimli bir yıl geçirdiler. Türkiye TEOG ortalaması yüzde 2,18 artarken, ilimizde ise yüzde 3,18 arttı. Dolayısıyla 2015 yılındaki Türkiye ortalamasıyla aradaki fark yüzde 4,57 iken, 2016 yılında yüzde 3,59'a düştü. Bu anlamda akademik olarak da başarılı bir yıl geçirdik. Özelikle sizin himayenizde kariyer günleri düzenledik. Üniversiteden hocalarımız, yurtlarımıza, pansiyonlarımıza teşrif ettiler. Bu senede kariyer günlerimize devam edeceğiz. Hem akademi hem de kültürel olarak çalışmalarımız devam edecek. Aldığımız maaşı aldığımız nefesi hak etmenin çabasındayız" dedi.

Muş Valisi Seddar Yavuz ise, idarecilerin ve öğretmenlerin sadece insana şekil vermekle kalmadıklarını, aynı zamanda bir milletin geleceğine de şekil verdiğini belirtti. Vali Yavuz, "Uluslararası rekabetti belirliyorsunuz. O açıdan eğitim sadece, ülkemizde ve dünyada stratejik bir alana sahiptir. Çünkü tüm milletler, tüm devletler, eğitim sistemleri üzerinde kafa yoruyor. Bu alanda nasıl değişikler yapacaklarını, geleceklerini nasıl şekillendireceklerine karar vermek üzere yoğun bir çalışma içerisine giriyorlar. Bizde dünyadaki son evrensel imparatorluğun sahibi olarak, yaşadığımız 150 yıllık sıkıntılı süreçten sonra yeni baştan bir çıkışa geçecek, Balkanlardaki parçalama ve oradaki kan ve gözyaşı hepimizin malumu. Kan ve gözyaşı artık sınırlarımıza dayandı. Son yıllarda bütçeden eğitime önemli kaynakların ayrıldı" ifadelerini kullandı.

Muş'ta ortalama olarak sınıf mevcutlarının 26 ila 28 olduğunu ifade eden Vali Yavuz, "Devlet olarak son yıllarda özellikle bütçemizden eğitime önemli kaynaklar ayırdık. Bu kapsamda Türkiye inanılmaz bir fiziki yapıya yatırım yaptı ve neredeyse derslik sorununu tarihe gömer niteliğe geldik. Muş'ta ortalama olarak sınıf mevcutları 26-28'dir. Bu seviyeyi yakalamak hiçte kolay değil. Kapılarımızı kapadığımızda duygu, düşüncelere, fikirlere kapatamayız. Hele hele bu bilgi çağında bunları yapabilme şansımız hiç yok. Dolayısıyla önemli olan dünyadaki trendleri takip etmek ve trendlere uygun olarak politikalar geliştirmek. Bu kürsülere çıkıp orada okul yaptık, orada derslik yaptık demek size çok bir şey katmaz. Biz lidere göre; şekil alan bir toplumuz, bu ayıplanacak bir şey değil. Her toplumun kendi karakteristiği var. O yüzden sizler, birer lidersiniz. Sizlere çeşitli sayıda öğrenci teslim ediyoruz. Sizlerin kendini iyi yetiştirmesi donanımlı hale getirmesi gerekir. Sizlere liderlikle ilgili bir takım kitapların dağıtılmasını doğru buluyorum. Kurum müdürlerimize bir takım kitaplar dağıttım. Bunu devam ettirmek istiyorum. Yöneticilik artık yeterli gelmiyor bize, liderlik fevkalade önemli bir hale geldi. Neden böyle oldu? Çünkü yasal yetkiler yetmiyor, bütün kanunların sizin elinizde olması, bu yetkiyi size vermesi, sizin bu yetkiyi kullanabilmeniz anlamına gelmez. Çok karmaşık, çok kompleksi bir dünyada yaşıyoruz. Herkes herkesin işine karışıyor. Artık yönetişim denen bir kavram var. Bu ilin valisi benim, ama benim paydaşlarım var. Tek başıma yönetmiyorum bu şehri. Herkesi dinliyorum, ama doğru bildiğimi yapıyorum. Bu ayrı bir şey. Kamu yöneticisi iseniz, herkes sana hesap sorar. Hesapta sormalı. Sizler hesap vermelisiniz. Ben hesap vermeliyim, hesap vermeyen bir yöneticilik kabul edilebilir bir durum değil" şeklinde konuştu.

Toplantı soru cevap kısmının ardından sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.