1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Vali ile açık açık
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Vali ile açık açık

A+A-

GÜNÜN SÖZÜ

Bazen iyi bir öğüt, bir armağandan daha değerlidir.

 

DEFTER MAHKEMELİK

 

Selçuklu Yayın grubu olarak Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ile yaptığımız ‘Özel Gündem’ li sabah toplantısının ardından yazdığımız yazıda; Vali Doğan’dan Konya ile ilgili sorulara yönelik aldığımız cevapları sizlerle paylaşacağımız sözünü vermiştik.

Hatta, önceki yazımızın birinde TÜYAP Tarım Fuarı ve o günlerde gizli buzlanma sonucu yollarda zincirleme kaza yapan araç sürücülerinin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ekiplerine yönelik eleştirilerine yetkililerden bir cevap gelirse yayınlayacağımız sözünü de vermiştik.

Bugün bu sözümüzü yerine getirmeye çalışacağız.

Önce, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın toplantısına katılamaması yüzünden belediyeye imzaya götürüldükten sonra kaybolduğu iddia edilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın karar defterinin kayıp haberleri TBMM’ne kadar ulaşmıştı.

Vali Doğan, bu konuyla ilgili açık yürekli bir cevap verdi. “ Olay ortaya çıkar çıkmaz, konunun bütün detaylarıyla araştırılması için bir memurumuzun görevlendirilmesi talimatını verdim. Araştırma sonucu defterin bir bölümünün kaybolduğu tespit edildi. Ama kaybolan bölümün bilgilerinin kopyaları var. O bilgilerin resmiyet kazanması için konu tarafımızdan yargıya taşındı. Şimdi mahkemenin sonucu bekleniyor.”

Aslında defterin kayboluş şekli tartışma konusu olmuştu. Ne diyelim bu bölümünü de Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek cevaplasın.

Kış aylarında yaşanan hava kirliliği de “Özel Gündem”deki sorulardan birisiydi. Vali Doğan’ın bununla ilgili cevabı da tatmin edici içerikteydi. Çünkü Konya’nın diğer illerden farklı olarak kendi hava kalitesini planlamaya çalışan tek il olduğunu, başlatılan IKONAIR projesi kapsamında il sınırları içinde hava kirliliğine sebebiyet veren kaynakların tam olarak belirlenerek sorunun büyük oranda ortadan kaldırılacağı mesajını verdi.

Valilik binası ile ilgili de önceki yazımızda fısıldadığımız gibi bina Balmumu Heykel ve Etnografya Müzesi olarak tahsis edilecek. İl Özel İdaresi’nin asfalt şantiyesinin bulunduğu arsaya da yeni bir Valilik binası yapılacak.

Sorular ve cevaplar daha çok.

Dedik ya; Konya’nın sorunlarının konuşulduğu adres Selçuklu Yayın Grubu diye.

Sizleri sıkmamak için birkaç önemlisini köşemize taşıdık ve noktayı da burada koyduk.

 

TÜYAP KONYA’ YI TEMSİL EDECEK

 

Ne demiştik:

TÜYAP Tarım Fuarı’nın ‘Çadır Stant’ hikayesi var. Ürünlerini sergilemek için çadırlarda rezil olan iş adamlarının serzenişlerine yer verilecekti.

Bugün biraz öyle yapacağız.

Öncelikle TÜYAP yetkilileri Konya’yı sahipsiz gibi görmekten vazgeçecekler.

Tarım Fuarı, Konya’nın tarımdaki gücü ile katılımcı sorunu yaşamaz.

İştirakçi firma sorunu hiç yaşamaz.

Bu fuarı düzenleyenlerin değil, Konya adının sağladığı bir başarıdır.

Fuarı organize edenler başarı yakalamak istiyorlarsa kapasite artırımından önce altyapı sorununu halledecekler.

Fuarı gezmek isteyenlerin iki kilometrelik bir yoldan gelmek mecburiyetinde bırakılmaları nerede görülmüş?

Hem stant ücreti ödeyecek, hem de elektrik tesisatı çalışmadığı için buz gibi olan “Çadır Stantta” bekleyen iş adamı hangi ülkede var?

Araçların park yeri, lavabolar, yemek ihtiyacını karşılayacak mekanların yok denecek kadar az oluşu organizedeki başarısızlığın küçük birer örnekleri.

Fuarlar Konya’nın dışa açılan penceresi diyoruz.

Ancak, Konya’nın imajını zedelemeye kimsenin hakkının olmadığını da vurguluyoruz.

Önemli Not:

Çadır Stantta üşüyen ve hastalanan bazı iş adamlarının TÜYAP’ı mahkemeye verdiğini de buradan iletelim.

 

Yerimiz kalmadığı için fıkramızı yazamadık. Ancak en kısa zamanda bu köşemizden Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın en son Konya ziyaretinde Mevlana Kültür Merkezi’ne geçişte Fetih Caddesi veya Ali Ulvi Kurucu Caddesi güzergahından götürülmemesinin hikmetini soracağız.

 
Bu yazı toplam 6094 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.