1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Vali Erol’un sitemi
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Vali Erol’un sitemi

A+A-

GÜNÜN SÖZÜ : Biz bu dünyaya uşak olmaya değil, adam olmaya geldik.

 

Konya Valisi Muammer Erol ‘devlet adamlığı’ için örnek gösterilecek bir şahsiyet. Konya’da Vali olarak göreve başladığı günden bu yana yaptığı çalışmalar ve gösterdiği davranışlarıyla bunu herkese göstermiştir.

Yerel Yönetimler Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle yatırım ve harcama imkanının yok denecek duruma düşürülmesine rağmen valiliğin devleti temsilindeki gücüne en ufak bir şüphe düşürmemiştir. Bu liyakatından dolayı bizim gönlümüzdeki yeri de başkadır.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ndeki bir görevlinin “Sayın Valimiz saat 14.00 de valilik toplantı salonunda ‘Altın Kalp Münacat ve Na’t Yazma Yarışması’ konusuyla ilgili yapacağı toplantıya sizi de davet ediyor” sözleri üzerine belirtilen saatte salonda olduk.

Salona geldiğimizde Konya Müftüsü, İl Kültür ve Turizm Müdürü ve ekip arkadaşları ile iki kaymakam adayı, Anadolu Ajansı, TRT ve Yeni Şafak Gazetesi Konya temsilcileri vardı. 

Selamlaştık ve yerimize oturduk.

Toplantının konusunu yeni öğrenmiş olmanın verdiği sessizlik sayesinde Müftü Prof. Dr. Ali Akpınar’a “ Hocam basına ne tavsiye edersiniz” diye sordum. Soru üslubunun verdiği gevşeme ile salonda bulunanların da dikkati müftüye dönünce “Tüm herkesin Allah'tan korkmasını tavsiye ederim” sözü toplantının içeriği için de bir kopya oldu. 

Anadolu Ajansı, TRT ve Yeni Şafak Gazetesi temsilcileriyle meslek sohbetine başlamak istediğimiz esnada Vali de salona girdi.

Selamlaşmanın ardından samimiyetine istinaden “Bu ne ilgisizlik” diyerek sitemine başladı. 

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Büyük Türk-İslâm mutasavvıf, mütefekkir ve şâiri Hz. Mevlâna’nın Uluslararası Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri (07-17 Aralık) kapsamında onun Cenâb-ı Hakk’a kul ve Kur’ân-ı Kerîm’in yolunda oluşuna, Hz. Peygambere duyduğu muhabbet ve bağlılığına vurgu yapmak üzere ulusal seviyede bir “Münâcât ve Na‘t Yazma Yarışması” tertip edildiğini, ancak aradan geçen zamana rağmen ilginin az oluşunu kendi üslubuyla eleştirdi.

Ben yarışmayı yeni duydum diye kendimi savunmaya çalışırken,  meslektaşlarımdan bana destek gelmesi olayı, tanıtım boyutunun eksikliğine taşıdı.

Kültür Müdürlüğü kendince bir çalışma yapmıştı ama benim gibi çoğunun konudan haberi yoktu.

Benim açımdan maksat üzüm yemek.

Çünkü Vali Muammer Erol’un bu yarışmayı başlatması Mevlana’nın “Ben yaşadıkça Kuran’ın bendesiyim. Ben Hz. Muhammed’in ayağının tozuyum. Biri benden bundan başkasını naklederse; Ondan da bizarım, o sözden de bizarım (şikayetçiyim)” sözlerine destek içeriyordu.

Tanıtım tartışmasına girmek, konunun algılanmamasının dışa vurumu olurdu.

Çünkü yarışma, âlemlerin rabbi olan Allah ve Resulü Hz Muhammed (sav)’i içeriyordu.

Vali Erol siteminde çok haklıydı.

Milli ve manevi değerlere bağlılığı en önde olan iller arasındaki Konya'da böyle bir ilgisizlik, doğrusu kabul edilebilir gibi değil.

Allah ve Resulüne olan bağlılığını (aşkını) Konya’dan dünyaya duyuran Hz. Mevlana “Kuran’ın bendesiyim” sözleri ile Vali Erol’un sitemine mana aleminden destek veriyordu.

Çünkü bugün yüce Mevlaya olan aşkı anlatmaya çalışan sema gösterileri, başka amaçlı ritüel olarak anlatılmaya çalışılırken, masonik anlayışlara da taşınmaya çalışılıyor.

Bunu da bizim gibiler ilmi birer çalışma ortaya koymak yerine, sadece seyrediyor.

Konu Mevlana ve Allah aşkı olunca sitem kısa sürdü. Gönüllü ve ortak çalışma azmi ön plana çıktı. Duyuru için herkes elinden geleni yapacaktı. 

Yarışmaya katılmak isteyenlere ödüller var.

Ama bizim de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir sitemimiz var.

Altın Portakal diye düzenlenen festivale milyonluk bütçe vereceksin, ülkemiz ve milletimizin mayası olan İslam'a hizmet eden böyle edepli yarışmalara bir kuruş vermeyeceksin.

Konya Valisi, mayası İslam olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin adamı olduğu için böyle edepli yarışmanın merkezinde yer alıyor. Tribünlere oynayanlarda sokaklarda “İnanç hürriyeti ve Özgürlük” naraları atıyor.

Türkiye genelinde düzenlenen “Münâcât ve Na‘t Yazma Yarışması”na 18 yaş ve üzeri isteyen herkes katılabilecektir. Her yarışmacı yarışmaya bir Münâcât ve/veya Na‘t ile katılabilecek olup, nazım şekli yönünden herhangi bir sınırlama yoktur. Şiirler hece, aruz vezinleriyle veya serbest tarzda yazılabilir.

Eserler, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teslim edilecek.

 

İSTANBUL BEYEFENDİLERİ

İstanbul'da Üniversite öğrencisi olan büyük oğlum İsa Turan’a eğitim öğretimde yeni ders yılının başlaması nedeniyle bir hayırlı olsun ziyaretine gittik. Bayramdan hemen sonra gittiğimiz İstanbul'da dört gün yağış ve puslu havayı seyrettik. Boğaza beşinci gün açan güneşle gidebildik. Fatih, Süleymaniye ve Sultan Ahmet ziyaretlerimiz seyahatimize değdi. Ama orada bulunduğumuz sürece New Residence’nin Genel Koordinatörü Ercan Altıparmak ve ekibinin gösterdiği misafirperverlik bizi; değerlerimizin unutulmadığına şahit etti. 

Konya’dan teşekkürler.

Bu yazı toplam 8200 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum