1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Vali Çelik: "Gönlümüzde, yüreğimizde ve zihnimizde hep birlikte yaşama arzusu var"
Vali Çelik: "Gönlümüzde, yüreğimizde ve zihnimizde hep birlikte yaşama arzusu var"

Vali Çelik: "Gönlümüzde, yüreğimizde ve zihnimizde hep birlikte yaşama arzusu var"

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen aşure günü ve panel programı, vakıf binasında gerçekleştirildi.

A+A-

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen aşure günü ve panel programı, vakıf binasında gerçekleştirildi.

Bu seneki teması "Sevgi Seli" olan etkinliğe Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Gaye Usluer, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkan İsmail Kılıç, Eskişehir Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Kamer Ali Durur, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

"Biz birbirimize ayrı gayrı gözle bakamayız"

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Çelik, Hicri yılın ilk ayında tutulan oruçların, yapılan tüm ibadetlerin kabul olmasını diledi. Çelik, "Tuttuğunuz oruçların, yaptığınız ibadetlerin, Hakk katında makbul olmasını niyaz ediyorum.Bu büyük matem gününde, başta İmam Hüseyin olmak üzere, Kerbela'da şehit olan Ehl-i Beyt'i rahmetle yâd ediyor, Allah hepimizi şahitliklerine mazhar etsin diyorum. Peygamber Efendimiz torunları İmam Hasan ve İmam Hüseyin'i "arşın iki yanına asılmış küpeler" olarak tarif etmişlerdir. Arşın iki yanına asılmış o küpelerden biri olan Hz. Hasan Medine'de şehit edildi. Hz. Hüseyin ise miladî 680, hicri 71 yılının Muharrem ayının 10. gününde Kerbela'da ailesi ile birlikte, tarihin şahit olduğu en büyük katliamda şehit edildi. O günden beri şüphesiz ki ciğerimiz yanıyor, yüreğimiz kanıyor. Peygamberimizin dokunmaya kıyamadığı, üzerine titrediği, Hüseyin bendendir; ben de Hüseyindenim." , "Hüseyin'i seven Allah'ı sever" dediği Hz. Hüseyin'i, susuzluğa, yalnızlığa, katliama, Kerbela'ya terk etmiş olmanın sızısını o günden beri insanlık, üzerinde ağır bir yük olarak taşıyor. Caferisiyle, Alevisiyle, Sünnisiyle, her 10 Muharremde hep birlikte gönlümüzden, yüreğimizden, zihnimizden ve döndüğünce dilimizden hüzün içinde "Hüseyin" diyoruz. Gün birlik günüdür, gün Hacı Bektaşî Velî'nin deyimiyle "Bir olma, iri olma, diri olma" günüdür, ikilikten kurtulma, dayanışma günüdür. Gün paylaşma günüdür. Matemleri bir olan milletin, geleceği de, idealleri de, bu coğrafya üzerindeki kaderi de birdir, beraberdir ve ortaktır. Biz, birbirimizle ideolojiler, semboller üzerinden konuşamayız. Biz birbirimize ayrı gayrı gözlerle bakamayız. Değil mi ki hepimizin gönlünde, yüreğinde Hz. Hüseyin var? Değil mi ki hepimizin ciğerinde O'nun sızısı var? Öyleyse birbirimize gönüllerimizi açmak vazifemiz değil midir?" dedi.

Konuşmaların ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yaman, günün anlamını belirten düşüncelerini düzenlediği panelde katılımcılarla paylaştı. Panelden sonra dernek ve vakıf yönetimi tarafından hazırlanan aşure ve yemek vatandaşlara ikram edildi. Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen program ikramın ardından sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.