1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Uzunbağ Mahallesi’nde imar planı toplantısı
Uzunbağ Mahallesi’nde imar planı toplantısı

Uzunbağ Mahallesi’nde imar planı toplantısı

Samandağ Belediyesi tarafından Uzunbağ Mahallesi'nde gerçekleştirilen "imar planı" konulu halk toplantısı, Belediye Başkanı Mithat Nehir başkanlığında...

A+A-

Samandağ Belediyesi tarafından Uzunbağ Mahallesi'nde gerçekleştirilen "imar planı" konulu halk toplantısı, Belediye Başkanı Mithat Nehir başkanlığında gerçekleştirildi.

HATSU binası önünde gerçekleştirilen toplantıda, Uzunbağ imar planının bir an önce yapılması ve mağduriyetlerin giderilmesi konusunda yapılması gereken çalışmalar masaya yatırıldı. Başkan Savaş ve Başkan Nehir imar planı çalışmalarını anlatarak halkı bilgilendirdi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, imar planının üç, beş günde çözülebilecek bir konu olmadığını belirterek, "Bu konunun hukuki zemini oluşturulmadan çözüm üretilemez. Eksiksiz hatası nasıl yola devam etmemiz gerekiyorsa öyle çalışıyoruz. Uzunbağ Mahallesinin imar planının iptal edilmesi hususunda mahkeme bir karar verdi. Mahkemeye yapılan itirazlarla birlikte ilçemizin bütününe yönelik 42 mahalleyi kapsayan imar planın hayata geçirilmesiyle ilgili çalışıyoruz. Büyükşehir yasasından önce ilçe belediyesi 9 mahalleden oluşuyordu. 9 mahalleyi kapsayan 2010'lu yıllarda başlattığımız 1/25 bin ölçekli imar planı çalışması bugün itibariyle onaylandı. 2. etapta Samandağ Belediyesi'ne yeni katılan 33 mahallenin çevre düzeni planlarıyla ilgili yaklaşık 15 gün önce ihalesi yapıldı. Yer teslimi yapıldı" dedi.

İmar planının iptaliyle ilgili defalarca bilgi verdiklerini ifade eden Başkan Nehir, "Geçmişte Uzunbağ Belde Belediyesi iken bilerek ya da bilmeyerek plan yapılırken bazı hatalar yapılmıştır. Ben bilerek yapıldığını düşünmüyorum. Ama bu çerçevede mahkemenin eksik gördüğü hususlar vardır. Planı yapan şehir plancısının bu planı yapmaya yetkisi olmadığı mahkemece tespit edildi. Zamanında görev yapan belediye başkanı, meclis üyesi böyle bir yetki gerektiğini bilmeyebilir. Planları yaparken 57 kurumdan görüş almak zorundasınız. Planların geçerli olması için şehir plancısının yetki belgesi ve 57 kurumun görüşlerinin olumlu yönde olması gerekmektedir. Bakanlıkta onayladıktan sonra plan geçerli olur. Uzunbağ Mahallesi'nin imar planlarının iptal edilme gerekçesi belde belediyesi zamanında yapılan planda mahkeme tarafından görülen eksikliklerdir. Plancının yetkisi olmaması ve ilgili kurumlarının görüşlerinin alınmamış olmasıdır. Belgesi de buradadır. Bütün bunlardan çıkan sonuç o plan geçersizdir" diye konuştu.

"Biz çözüm noktasındayız"

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise çözüm noktasında olduklarını kaydederek Samandağ Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi'nin çözüm için uğraştığını söyledi. Başkan Savaş, "Hatay'ın üçte biri uçuşa kapalı bölgedir. 6 tane ilçemiz Suriye sınırındadır. Türk Silahlı Kuvvetleri sivil uçakların uçmasını fotoğraf almasını yasaklıyor. Hal böyle olunca 14-15 ay işimizi yapamadık. Yapamayınca farklı bir yöntem bulduk. Türksat'tan fotoğrafları aldık 1/100 bin'lik. Ağustos gibi meclise getirebiliriz. 1/5 bin, 1/25 bin'likler yapıldıktan sonra bu iş 2018 Ağustos'unda biter" dedi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal da önemli bir sorunu konuşmak üzere toplanıldığını belirterek, "Sizleri dinlemek üzere buradayız. Çok ciddi spekülasyonlar var. Vatandaşlarımız imardaki sıkıntılarla ilgili beni arayıp sorunlarının anlatıyorlar. Büyükşehir ve Samandağ belediye başkanlarımızın huzurunda sizlerle bu konuyu konuşmak, sorunlarınızı çözüme kavuşturmak istedik" ifadelerini kullandı.

Başkan Mithat Nehir, toplantının sonunda vatandaşların sorularını cevaplandırarak, Samandağ Belediyesi'nin konuyla ilgili mahkeme tarafından talep edilen planı yapan şehir plancısının, yetki belgesi olmadığı ve ilgili kurumların görüşleri alınmadan yapılan planın belgelerini vatandaşlarla paylaştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.