1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Üveyslik zikri ve uygulanışı
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Üveyslik zikri ve uygulanışı

A+A-

Allah’ın ve Resulunun Selam ve Bereketi Üzerinize  Olsun Ey  Hane Halkı !

Bismillah Billah. “ Ey İman edenler! Allah’ı çok zikredin”. (Ahzab-41)

Yüce Rabbimiz bu ayetin de , iman edenlere seslenerek kendisini çokça zikretmemizi istiyor.

Şanlı Peygamberimiz Muhammed Sav. de "Ey Ebu Hureyre! Senin hadise olan düşkünlüğünü gördüğümden dolayı, bu hadisi senden önce hiçbir kimsenin sormayacağını zannetmiştim. Kıyamet gününde benim şefaatimle insanların en mutlusu, kalbinden içtenlikle 'La ilahe illallah' -Allah'dan başka hiçbir ilah yoktur- diyen kimsedir." (Buhari) buyurmaktadır.

Bütün Peygamberler , Tevhid’i anlatmak için gelmiş ve hiçbir ücret talep etmeden Tevhid’i anlatmışlardır. Bizler de Tevhid’i yaşamak ve anlatmakla hükümlü kimseleriz , şayet gerçekten Peygambere ümmetiz diyor isek.

Ne kutlu bir görev ki insanlar arasın da Hakkı anlatabilmek kötülükten men etmek, Rabbimiz bu has kullardan eylesin hepimizi.

Şimdi hep diyoruz Zikredin ! peki nasıl bir zikir nasıl bir yol izlemeli ki , uçak hatta jet hızı ile Allah Cc. Yolculuk edebilelim. İşte bu soru için bu hafta bu tarifi sizlere daha detaylı anlatmaya çalışacağım.

Üveys Veysel  Karane Zikri ve Yapılışı ; Her hayırlı işin başı Besmeledir , ardından

EN AZ YÜZ DEFA TEVBE İSTİĞFAR ; bu şanlı peygamberimizin unutulmuş bir sünnetidir ( ben her gün Rabbim den istiğfar ederim )ve her kim benim unutulmuş bir sünnetimi alır uygular ve insanlara öğretirse , ona yüz şehit sevabı verilir ,, buyurmaktadır. Daha zikrin başında yüz şehit sevabını kaptınız.

 

Ardından, DİLEDİĞİNİZ KADAR SALAT I ŞERİF ; yüce kitabımız da Rabbimizin buyurduğu gibi  ‘’Muhakkak ki, Allah ve melekleri, peygambere hep salat ile ikramda bulunurlar. Ey iman edenler, haydi ona teslimiyetle salat ve selam getirin!  ( Ahzap – 21 ) Peygamberimize Salavat getiririz. Bu Allah ın bir sünnetidir.( ne kadar çok söylerseniz , bir o kadar çok sevdiğinizi bildirmiş olursunuz Peygamberimize )

 

Ardından ; BİR FATİHA , ONBİR İHLAS ; bu küçük Kur an Hatmidir , yani zikir esnasın da Kuran okumuş oluyoruz. (Hz Ali Ra. Fatıma annemizi bu küçük Kur an hatmi ile nikahlamıştır, ve bunu öğreten yine Resulallah Sav . dir.)

 

Ardından; HEDİYE ETMEK ; okumuş olduğumuz Salat ı Şerifelerin ve Kur an hatminin sevabını , öncelikle Peygamberimize , Ehlibeyte , Ashaba , Meleklere , Hızır As. , Evliyalara , Salihlere , Şehit ve Gazilere , Sevdiklerimize hediye ederiz. ( Bağışlama olmaz , çünki bizler onlardan daha zengin deyiliz )

Resulallah Sav. “Hediyeleşiniz¸ zira hediyeleşmek kalpteki kin ve nefreti yok eder’’ buyurmuşlardır.

 

Ardından ;  BİR BESMELE ve TEVHİD ! ;en az yüz defa deriz lakin sayı sınırı yoktur. Tevhid , Allah’ın kalesine sığınıştır ve kutsi bir hadiste Rabbimiz ; Lâ ilahe illallah ( Tevhid )benim kalemdir. Bunu söyleyen kimse bu kaleye girer. Bu kaleye giren kimse de azabımdan kurtulur."

Hepsi bu kadar ,görünüşte kısa gibi az görünen bu zikri hayatınıza katıp günde iki defa uyguladığınız da, alacağınız huzuru tarif edecek bir kelime bulamaz sınız.

Mevlana der ki ; insan bir Hal üzeredir , başka bir sözün de ise ; sen değişirsen dünya değişir demek de.

Zikirle beraber haliniz değişir ve Dünya ya bakışınız değişir , öncesinde göremediğiniz ve sizlere eziyet gelen tüm kader olayları imtihanlar artık birer lütuf olmaya başlar.

Kronik rahatsızlıklarınız var ise , psikolojik tedavi görüyor iseniz , bunalım modundan kurtulamamış iseniz  kısa bir bir zaman da bu halleri Rabbimiz İNŞİRAH ( biz senin yükünü hafifletmedik mi ) gereği alır. Bambaşka biri olursunuz.

Hayatımız çoğu safaların da ara ara Rabbe yönelişlerimiz olmasına rağmen hep düşüşler yaşadık ve bunun nedeni Nefsimiz gereği idi.

NEFSİNİ BİLEN RABBİNİ BİLİR ! Hadisini bu zikri yapmaya başladığınız da ( nefsinizin taşıdığı karakteri o vasıfta bulunan bir hayvan suretin de görürsünüz ) yaşamaya başlarsınız.

O hain ve inat olan nefsinize karşı artık bir silahınız olmuştur. Tevhid silahı , zikir silahı ve artık onun her dediğini yapmaya muktedir olmazsınız.

Tarifi vermesi bizden uygulaması sizlerden , bu bir müminin diğer mümin kardeşine karşı asli bir vazifesi deyil mi ? kendisi için istediğini istemek  .

Ben kısadan anlattım lakin daha ne güzel lütuflar verilmekte zikir ehline Üveyslere sitede www.veyselkarane.com  daha ayrıntılı anlatılmak da.

Yaşanılanlar net de çokça gösterim de mutlaka bizzat sizler de uygulayın ve o güzel hitaba nail olun ;YAŞA VE GÖR !

Buradan özellikle TV kanallarına bir çağrımız olsun. Müslümanlara ulaştırılması gereken bu yolu, siz Tv ve Medya kardeşliğiyle daha güzel duyurabiliriz.

Bizlerin bu konu da bir maddi çıkarı olmadığı ayandır. Diliyoruz ki Müslümanlar Müminler bu güzel yolda elele versin ki Batılı alt edelim.

Sevgili Peygamberimiz Müminin HER GECESİ KADİR, HER GÜNÜ BAYRAMDIR ,, buyurmakta . Sizlerin de öyle olsun inşallah. Yüce Rabbimize emanet  olunuz.

 

Bu yazı toplam 737 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum