1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Uşak Müftülüğü okul öncesine tam zamanlı Kur’an ve din eğitimi verecek
Uşak Müftülüğü okul öncesine tam zamanlı Kur’an ve din eğitimi verecek

Uşak Müftülüğü okul öncesine tam zamanlı Kur’an ve din eğitimi verecek

Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir okul öncesi dönem yani 4-6 yaş gurubuna yönelik 12 ay boyunca eğitim verecek merkezlerin bu yıl itibariyle açılacağını...

A+A-

Uşak Müftüsü Eyüp Baldemir okul öncesi dönem yani 4-6 yaş gurubuna yönelik 12 ay boyunca eğitim verecek merkezlerin bu yıl itibariyle açılacağını söyledi.

Uşak'ta yaz Kur'an kurslarının açıldığını ve başvuruların geçen yıla oranla daha fazla olacağını öngördüklerini söyleyen Baldemir 605 camide öğrenci sayısı kaç olursa olsun kursların devam edeceğini belirtti. Baldemir; "İnşallah bu kurslardan hayırlı bir sonuç alacağımız kanaatindeyiz . Yalnız ben Uşak halkına farlı bir müjde vermek istiyorum. Bizim ilimizde bu yıla kadar 4-6 yaş yani okul öncesi Kur'an-ı Kerim eğitimi yok idi. Bu sene inşallah 4-6 yaş eğitimini de başlattık. Bu 12 ay devam edecek. Ehliyetli, liyakatli öğretmenlerimizin eşliğinde, çocuklara uygun fiziki bir ortam dizayn edildi. Şu ana kadar 15 sınıf hazırladık, kayıtlarımız devam ediyor. Gördüğümüz buna yoğun bir ilgi var, tahmin ediyorum Uşak'ın bu yöndeki ihtiyacını gidermiş olacağız.

Çünkü Uşak'ta ihmal edilmiş bir hizmet idi, hatta kursumuzun bir tanesi inşallah bayram sonu açılacak. Ahmet Hamdi Akseki, tamamen okul olarak 4-6 yaşa tahsis edildi, 10 sınıfımız var orada tam gün olacak, çalışan aileler göz önünde bulunduruluyor. Aile sabah 08:00'de çocuğunu teslim edecek, akşam saat 17:00'da alacak. Çocuğun bütün ihtiyaçlarını inşallah biz gidereceğiz. Hem çocuklarımız emin ellerde muhafaza edilecek hem de inşallah din eğitimini görmüş olacak. Kısa zamanda bu sınıflarımızın sayısını 20'ye çıkarmak niyetindeyiz. Allah nasip ederse de 2017-2018 eğitim yılında 30 sınıfa ulaşmak gibi bir hedefimiz var. Talebe bakıyoruz, inşallah talep şu an iyi, ilk etapta 2 sınıf planladık ama 3 sınıflık başvuru geldi. Sınıflarımızda en fazla 20 çocuğumuz olacak. Hemen de Uşak'ın dört bir yanında 4-6 yaş sınıflarımız olacak. Halkımızın bu konuda teveccühü var" dedi.

Fiziki ortamın çocukların yaş düzeyine göre dizayn edildiğini söyleyen Baldemir; " Oyuncak alanları var, yiyecekler içecekler, orada yaramazlık yapacaklar bunları yaparken aynı zamanda öğrenecekler. Kapasitelerine göre bir müfredatımız olacak bu yaşlarda çocukla 18-20 yaşındaki bir genci aynı kategoriye sokamayız. Ama bu yaşlarda öğrenilenlerin bir ömür boyu etki ettiğini biliyoruz. Küçük yaşlarda yanlış öğretilirse yanlış bir ömür boyu devam edebilir. Doğru öğretiler de bir ömür boyu devam edecektir. Burada en elzem ve doğru olanları öğretmeye çalışacağız, ama 4-6 çocuğa talim yaptıracağız demiyoruz. Fakat şu ana kadar tecrübelerimiz odur ki tahmin edilenden çok daha güzel neticeler kısa süre içerisinde alınabiliyor, 4 yaşındaki çocuk Kur'an'ı kısa sürede öğrenebiliyor, söylediğiniz bilgileri mesela namaz surelerini siz okuyorsunuz arkanızdan onlar da teyp gibi okuyor, çok kısa sürede belliyorlar ve bu kalıcı oluyor. Doğru şudur diyorsunuz onu kavrıyor yanlış şudur diyorsunuz hemen öğreniyor. Arkadaşlık, komşuluk, anne- baba, büyük-küçük, hısım-akraba ilişkileri gibi, dualar bilhassa küçükler dualara çok yatkın oluyor. Öğretmenlerin öncülüğünde koro halinde dua söylerken kendileri de öğreniyor" dedi.

İnsana yapılan yatırımı uzun vadede faydalı olacağını belirten Baldemir, konuyu şu örnekle açıkladı; " Ne demiş Çinli; Bir senede verim elde etmek istiyorsan kısa sürede kazanmak istiyorsan, bostan ek, buğday ek, pirinç ek, Eğer 10 senede verim elde etmek istiyorsan ağaç dik, 10 senede meyvesini verir sende istifade edersin. Ancak 100 yıla yatırım yapmak istiyorsan insana yatırım yap. İşte buradan hareketle ben diyorum ki bu sınıflarımız belki 1-2 yılda etkisini göstermeyecektir ama 5 yaşında bize teslim edilen yavru 18-20 yaşına girdiği zaman bu toplum hayatında etken olacaktır. Kendi malı olmayanı almanın günah olduğunu bu yaşlarda öğrenecek ve kapkaç olmayacaktır. Uyuşturucunun günah olduğunu öğrenecek esrar kullanmayacaktır, yol kesmeyecektir, cam kırmayacaktır, eline sivri bir alet alıp arabaları çizmeyecektir, lastikleri patlatmayacaktır. Bu anlamda toplum hayatına ileriki yıllarda çok fazla etki edecek diye düşünüyorum, bu beklenti içerisindeyiz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.