1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. UR-GE Projesi’nin ikinci etabı start aldı
UR-GE Projesi’nin ikinci etabı start aldı

UR-GE Projesi’nin ikinci etabı start aldı

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) medikal sektöründe başarıyla uyguladığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi'nin...

A+A-

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) medikal sektöründe başarıyla uyguladığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Projesi'nin ikinci etabı start aldı. Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle yürütülen projenin ikinci etabında 22 firma yer alacak.

UR-GE Projesi'nin ikinci etabının tanışma toplantısı ATO Dış Ticaret ve Uluslararası İşbirliği Özel İhtisas Komisyonu, Dış İlişkiler ve Dış Ticaret Müdürlüğü yetkilileri ve firma temsilcilerinin katılımıyla ATO Yönetim Kurulu Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Firmaların kendilerini tanıtmalarının ardından ATO yetkilileri, projenin ilk etabında gerçekleştirilen çalışmalar ve önümüzdeki dönem yapılacak çalışmalar hakkında firmaları bilgilendirdiler.

Bezci: "Birlikten kuvvet doğdu"

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Ekonomi Bakanlığı'nın başlattığı UR-GE Projesi'nin amacının, proje ve kümelenme yaklaşımını esas alan yerel dinamiklerin harekete geçirilmesine olanak sağlayarak, iş birliği kuruluşlarının önderliğinde ihracat seferberliği başlatmak olduğunu söyledi. İş birliği kuruluşlarından birinin de ATO olduğunu belirten Bezci, UR-GE Projesi çerçevesinde, Ankara'nın medikal sektöründe farklı branşlarda üretim ve ihracat yapan 14 üye firmayı içine alan bir küme oluşturduklarını anlattı. Bezci, şunları kaydetti:

"Dünyada çok yoğun bir rekabet yaşanıyor. Bu rekabette bir adım önde olmak, hızlı gelişim ve değişime ayak uydurmak için şirketlerin güçlerini birleştirmeleri lazım. UR-GE Projesi,kümelenme yoluyla şirketlerin bir araya gelerek güçlerini birleştirmelerini sağlıyor.ATO olarak bu projeyi medikal sektöründe başarıyla uyguladık. Birlikten güç doğdu, küme içindeki firmaların cirosu ve ihracatı arttı. Projenin ikinci etabında da aynı başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum. ATO olarak en büyük hedeflerimizden biri Ankara'nın ihracatını artırmak. UR-GE Projesi'yle adım adım bu hedefe doğru ilerliyoruz."

İlk fuar Dubai'de

Projenin ikinci etabı kapsamında bir araya gelen firmalar ilk olarak Dubai'de yapılacak Arab Health Fuarı'na katılacak. Fuarda ATO'nun şemsiyesi altında kurulacak stant bir önceki fuarın iki katı büyüklüğünde olacak. ArabHealth 2016'te 96 metrekarelik alanda stant açılmıştı. Yeni dönemde kümenin daha fazla pazara yönelmesi hedefleniyor.

UR-GE'de 3 yıllık tecrübe

ATO, 3 yıldır yürüttüğü UR-GE Projesi çerçevesinde, medikal sektöründe farklı branşlarda üretim ve ihracat yapan 14 firmayı içine alan bir küme oluşturmuştu. Üç yıllık bir iş planı yapan ATO, bu çerçevede firmaların ortak pazar araştırmaları, pazar ziyaretleri, ticaret heyetleri, yurt dışı fuar ziyaretleri, eşleştirme ve küme tanıtımı gibi ihracata yönelik eylem ve faaliyetlerini destekledi. Firmaları dört kıtada altı fuara götüren ATO'nun yürüttüğü proje sayesinde medikal kümenin toplam cirosu yüzde 24, toplam ihracatı ise yüzde 86 oranında arttı. En son,Dubai'de düzenlenen ArabHealth 2016 Fuarı'nda yeni iş bağlantıları kuran firmalar, Fas, Tunus, Dubai, İran ve Hindistan'ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkeden siparişler almaya başladılar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.