1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. TÜRKSOY’dan Prof. Dr. Musa Yıldız’a ’’Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası’’
TÜRKSOY’dan Prof. Dr. Musa Yıldız’a ’’Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası’’

TÜRKSOY’dan Prof. Dr. Musa Yıldız’a ’’Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası’’

Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi Genel Müdürlüğü (TÜRKSOY) tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof.

A+A-

Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi Genel Müdürlüğü (TÜRKSOY) tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'a "Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası" takdim edildi.

Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. yılını geçtiğimiz yıl birbirinden renkli etkinliklerle kutlayan TÜRKSOY, Türk kültürü üzerine başarılı çalışmalar gerçekleştiren akademisyenlerin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini TÜRKSOY çatısı altında bir araya getirdi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Başkanı Közhan Yazgan, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Fatih Kirişcioğlu, İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin'in layık görüldüğü "Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası" ödül töreninde bir konuşma yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, takdim edilen madalyaların manevi değerinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Kaseinov, şunları söyledi:

"Bugün, manevi değeri bizler için çok büyük olan değerli bir armağanı sizlere takdim ederek teşekkür etmek için bir araya geldik. Geçtiğimiz yıl Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. yılını coşkuyla kutladık. Bugün bu salonda bulunan pek çok kişi yaşadığımız coşkuya ortak olarak, hedef ve ideallerimizde yalnız olmadığımızı bizlere gösterdi. Bizler sunmuş olduğunuz katkılar ve desteklerinizden ötürü Türk dünyasının birlikteliği için gayret eden, Türk kültürünün yüceltilmesi için çaba gösteren, hayatını milletine ve insanlığa hizmete adamış sizlere teşekkür ediyoruz.'

Devletler için uzun sayılmayan bu 25 senelik sürede Türk dünyasının aydınlık geleceği için önemli adımlar atıldığını aktaran Kaseinov, "İlişkilerin güçlenmesine herkesin ayrı ayrı ve kurumsal olarak çok önemli katkıları oldu" ifadesini kullandı.

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı da TÜRKSOY'un düzenlediği madalya töreni ve konferansın bölge devletleri için büyük önem taşıdığını söyledi.

Türk Cumhuriyetleri arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yıl dönümü münasebetiyle Türk dünyasına ilişkin çalışmalar yapan kişi ve kurumlara takdim edilen "Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası'na Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak layık görülmesinden dolayı duymuş olduğu memnuniyeti ifade eden Prof. Dr. Musa Yıldız, "Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının ebedi olmasını diliyorum. Türk dünyası ile olan ilişkilerimizin giderek kuvvetleneceğine inanıyoruz. Bu birlik ve beraberlikle geleceğe daha güçlü adımlar atacağımıza inanıyoruz. Bizleri bu kıymetli ödüle layık gören TÜRKSOY teşkilatına ve onun değerli yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.