1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanlığı cinsel istismar iddialarını yalanladı
Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanlığı cinsel istismar iddialarını yalanladı

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanlığı cinsel istismar iddialarını yalanladı

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanlığı, bir gazetede yayınlanan haberde iddia edilen cinsel istismar olayının mağduriyetini yaşadığı öne sürelen sporcunun...

A+A-

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanlığı, bir gazetede yayınlanan haberde iddia edilen cinsel istismar olayının mağduriyetini yaşadığı öne sürelen sporcunun hiçbir şekilde milli takım kafilelerinde yer almadığını açıkladı.

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanlığı, bir gazetede yayınlanan "Eskrim Milli Takımında Cinsel Taciz" başlıklı haber üzerine bir açıklama yaptı. Haberde yer verilen eskrim milli takımında cinsel taciz yaşandığı yönündeki iddialarının Türk eskrimini yıpratmaya ve kurumsal bir yapı olan Federasyonu ve milli takımları karalamaya yönelik ifadeler içerdiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

"Bir sporcu velisiyle gerçekleştirilen söz konusu röportajda, röportajı veren velinin çocuğu olan bir evladımızın, antrenörü tarafından cinsel istismara uğradığı belirtilmektedir. Ancak olayın, söz konusu antrenörün görev yaptığı kulüp bünyesinde yaşandığı iddia edilmesine karşın, başlığı ve içeriği itibarıyla bu röportaj, olayı eskrim milli takımında vuku bulan bir cinsel istismar gibi sunmaktadır.

Röportajda bahsi geçen antrenör, Türkiye Eskrim Federasyonu Teknik Kurulunun kararıyla, milli takıma sporcu gönderme kriterini karşıladığı için milli takımda ilk kez 2011 yılında antrenör olarak görevlendirmiştir. 26 Ekim 2016 tarihinden itibaren de ilgili kriteri karşılayamadığı gerekçesiyle söz konusu antrenöre, milli takımlarda görev verilmemektedir.

İddia edilen cinsel istismar olayının mağduriyetini yaşayan evladımız ise bugüne kadar hiçbir şekilde milli takım kafilelerinde yer almamıştır."

"Milli takım düzeyinde vuku bulmayan bu vahim iddia üzerinden, özellikle son yıllarda Türk sporunun gözbebeği haline gelen Türk eskrimini karalamanın hiç kimseye faydasının olmadığını düşünüyoruz" denilen açıklama şöyle devam etti:

"Federasyonumuz, ilk kez 8 Ocak 2018 tarihinde sporcu velisinden ulaşan ihbar üzerine ilgili antrenör hakkında idari tedbir kararı çıkarmış, kendi bünyesinde gerekli soruşturmaları açmış, Spor Genel Müdürlüğünü bilgilendirmiş, adli süreç sonuçlanana kadar söz konusu antrenörü tüm eskrim müsabakalarına katılmaktan men etmiş, sporcu evladımıza ve ailesine psikolojik destek sağlanması için seferber olmuş ve maddi-manevi tüm sorumluluğu üstlenmiştir.

Kaldı ki; Türkiye Eskrim Federasyonu, "Sporda Çocuk Koruma ve İstismarın Önlenmesi" eğitim seminerini ülkemizde ilk kez düzenleyen Federasyon olmuş, antrenörlere 2018 yılı vize şartı olarak da bu seminere katılma zorunluluğunu getirmiştir.

Federasyonumuz, bununla da yetinmeyip, Uluslararası Çocuk Kupasında bir hafta boyunca sporcu velilerine yönelik olarak bu seminerin verilmesini sağlamıştır. Her şeyden önce belirtmek isteriz ki; yargıya da intikal eden bu olay son derece vahim ve bir o kadar da üzücüdür. Bu ve benzeri istismar vakalarının ortaya çıkardığı bireysel, ailevi ve toplumsal travmalar düşünüldüğünde; adli mercilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, basınımızın ve elbette ki toplumumuzun duyarlılığını takdirle karşıladığımızın ve bu duyarlı sese Türkiye Eskrim Federasyonu olarak en güçlü şekilde katkı sağlamayı görev addettiğimizin bilinmesini istiyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.