1. HABERLER

  2. ADS

  3. Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

A+A-

Tüp mide ameliyatı bir tür obezite cerrahisidir ve günümüzde dünya genelinde sıklıkla kullanılmaktadır. Tüp mide ameliyatında mide, tıpkı bir muza benzer şekilde küçültülür ve mideye uzun ince bir tüp görüntüsü verilir. Bu uygulamada midenin içine bir tüp yerleştirildiği için de midenin inceliği korunabilir. Tüp mide ameliyatından gereğinden çok daha fazla genişlemiş olan midenin, geniş, büyük olan kısmı kesilerek çıkartılır. Bu sayede yaklaşık % 85 oranında küçülen mide hastanın kilo vermesini kolaylaştırır. Bu işlem laparoskopi (kapalı ameliyat) şeklinde uygulanmaktadır. Laparoskopik tüp mide ameliyatında; yarım santimetrelik 6 tane kesi yapılır ve tüm işlem bu mini kesilerden gerçekleştirilir. Bu sayede işlem sonrasında hastanın cildinde fazla görünür ameliyat izi, yarası da kalmaz. Ameliyat sonrasında hissedilen ağrı, acı açık ameliyatlara oranla çok daha düşüktür. Bununla birlikte kesiler için kozmetik uygulamalar da yapılabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak cerrahi operasyonlar sonrasında yapılan dikiş yerlerinde karşılaşılan kaçaklar, tüp mide ameliyatında görülmez. Zira dikiş esnasında mide özel bir sıvı ile şişirilir ve olası kaçıklar tespit edilerek engellenir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında nasıl kilo verilir?

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve genetik özellikler dolayısıyla çok büyük miktarlarda yemek zamanla kişinin midesini, midenin besin alma kapasitesini artırmaktadır. Yanlış beslenme sonucunda mide genişledikçe de kişi daha kısa sürede acıkmakta ve doyması için daha fazla besin tüketmesi gerekmektedir. İşte bu şekilde büyüyen mide, kişinin kilo alma hızını artırmakta ve dolayısıyla da obez, morbid obez, süper obez sevilerine ulaşmaktadır. Ancak obezite cerrahisinin günümüzde en sık kullanılan tedavi şekli olan tüp mide ameliyatı ile öncelikle midenin hacmi, kapasitesi küçültülmekte ve tokluk sınırı daha aşağılara çekilebilmektedir. Bununla birlikte kişinin iştahını artırıcı rol oynayan Ghrelin adlı maddeyi üreten mide dokusu da tüp mide ameliyatıyla alındığı için kişinin iştahı azalır ve bu sayede kilo verme süreci hızlanır.

Tüp mide ameliyatı kimlere uygulanır?

Tüp mide ameliyatı, daha çok gastrik by-pass, biliopankreatik diversiyon işlemleri uygulanamayacak derecede aşırı obez olan hastalara uygulanmaktadır. Aslında tüp mide ameliyatının ortaya çıkış nedenlerinden en önemlisi de diğer ameliyatlar öncesinde hastanın bir miktar kilo vermesine yardımcı olmasıdır. Fakat tüp mide ameliyatı uygulanan hastaların, ameliyat sonrasında gözlendiğinde beklenenden çok daha kısa sürede, çok daha fazla kilo verdikleri gözlenmiştir. Bu sebeple de yardımcı operasyon olarak değil de obezite tedavisinde temel cerrahi yöntemlerinden biri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan kişiler aşırı obez sınıfında olduklarından bu kişiler için en etkili tedavi yöntemi olarak tüp mide ameliyatı önerilir. Ancak bu operasyonun uygulanacağı obez kişinin şeker hastalığı bulunmaması, şekerli, katı, hamur işi, alkollü ve asitli içeceklerle beslenme eğilimli olmaması da önem arz etmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişinin hayatında neler değişir?

Yeme-içme alışkanlıkları kişinin yaşamındaki tüm bileşenleri etkilemektedir. Zira sağlıksız, gereğinden fazla besin tüketmek tüm metabolizmayı bozduğundan aslında pek çok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. İşte çoğunlukla bu sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkan obezitenin de cerrahi tedavisinde kullanılan tüp mide ameliyatı tam olarak da hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesine olanak tanımaktadır. Örneğin midesi normal dışı bir büyüklüğe ulaştığı için çok fazla miktarda ve sık aralıklarla beslenen kişinin yeme içme rutini bir düzene girer. Bu bağlamda geceleri yatmadan önce açık hissinden dolayı abur cuburlar atıştıran kişi, ameliyat sonrasında böyle bir ihtiyaç hissetmez. Üç tabak yemekle doymayıp bir de üzerine tatlı yiyen kişi, tüp mide ameliyatından sonra daha küçük porsiyonlarla beslendiği halde kısa sürede doygunluk hisseder. Bireyde açlık hissi yaratan, iştah açan Ghrelin hormonunun üretildiği mide bölümü alındığı için, bireyin az yeme durumu diyet döneminde olduğu gibi eziyete dönüşmez. Zira kişi artık kendisi yemek istemiyordur, yemediği için de bir mağduriyet hissedilmez. Bu sayede tüp mide ameliyatı sonrasında kişi hem mutlu, hem sağlıklı hem de belki de uzun süredir hayalini kurduğu kadar fit bir vücuda sahip olabilir. Ameliyat sonrasında verilen kilolarla kişinin pantolon, gömlek, elbise, etek bedeni ve hatta ayakkabı numarası bile küçülür. Bunlar bir yana kalp, damar, kolesterol gibi pek çok hastalığın temel sebebi olan fazla kilolar, vücuttan atılınca bu hastalıkların izleri de yavaş yavaş kaybolacaktır. Bu bakımdan hem estetik hem de sağlık açısından yaşam kalitesi, konforu artan, ömrü uzayan kişilerin hayatlarının tüp mide ameliyatı sonrasında tamamen değiştiğini belirtmek doğru olacaktır

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.