1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Trakya, kıvırcık koyun ve damızlık hayvan yetiştirilmesi ile peynir üretiminde üs olacak
Trakya, kıvırcık koyun ve damızlık hayvan yetiştirilmesi ile peynir üretiminde üs olacak

Trakya, kıvırcık koyun ve damızlık hayvan yetiştirilmesi ile peynir üretiminde üs olacak

Kırklareli Valiliği'nde, Trakya Bölgesi'nde damızlık hayvan ve Trakya Kıvırcığı üretimi ve Trakya peynirinin markalaşması konusunda toplantı düzenlendi.

A+A-

Kırklareli Valiliği'nde, Trakya Bölgesi'nde damızlık hayvan ve Trakya Kıvırcığı üretimi ve Trakya peynirinin markalaşması konusunda toplantı düzenlendi.

Toplantıya, Edirne Valisi Günay Özdemir, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Saffet Üresin, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, ilgili üretici dernekleri katıldı.

Katılımcılar Trakya Bölgesi'nde hayvancılık ve süt üretimine ilişkin mevcut durum bilgilerini ve Trakya Kıvırcığı ve Trakya peynirinin markalaşması ve coğrafi işaret alması konusunda görüşlerini paylaştı.

Sektör konusunda bundan sonra takip edilecek olan stratejilerin masaya yatırıldığı toplantıda, öne çıkan temel hususlar ise şunlar oldu:

"Trakya Bölgesi damızlık hayvan merkezi ve peynir üretiminde bir ulusal bir marka olabilir. Trakya Kıvırcığı olarak bilinen ve bölgemizin önemli bir değeri olan koyun cinsinin üretimi konusunda yeni ve geliştirici adımlar atılmalıdır. Bölgenin damızlık hayvan ve peynir üretimi konusunda mevcut durumunu tespit etmek, güçlü-zayıf yönlerini belirlemek amacıyla illerde komisyonlar kurulmalı ve komisyonlar belirli aralıklarla bir araya gelerek Trakya Bölgesi için atılacak adımları belirlemelidir. Trakya Kıvırcığı ve Trakya peynirinin markalaşması ve coğrafi işaret alması yolunda bölgedeki paydaşların birlikte hareket etmesi önemlidir. Coğrafi işaret başvuru sürecinde Trakya beyaz peyniri ve Trakya eski kaşarı için ayrı başvurular yapılmalıdır. Markalaşma ve coğrafi işaret alma konusunda adımlar atılırken bölgemizin hastalıklardan ari bir bölge olduğu da vurgulanmalı, markalaşma sürecinde bu özellik öne çıkarılmalıdır. Hedeflenen ürünlere coğrafi işaret alma süreci tamamlandıktan sonra konunun takibinin yapılması gerekmektedir. Bu takip için illerde oluşturulan komisyonlara sorumluluk verilmelidir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.