1. YAZARLAR

  2. Kerim Atıcı

  3. Televizyon iki ucu keskin kılıç gibi
Kerim Atıcı

Kerim Atıcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Televizyon iki ucu keskin kılıç gibi

A+A-

Televizyon, günümüzün en etkili kitle iletişim araçlarından. Aynı anda milyonlarca kişiye ulaşması ve anında haber verebilme özelliği televizyonu vazgeçilmez kılıyor. Televizyonun aile ve çocuk üzerinde çok yönlü etkileri var.

**

Televizyon artık her evin baş köşesini aldı. Her evde mutlaka bir tane televizyon var. Bazı evlerde bu sayı 2-3'e çıkıyor. Televizyon izlemede Avrupa'da ilk sıralardayız. Her birey ortalama günde en az 4 saatini televizyon karşısında geçiriyor.

**

Günümüzde televizyon bazıları için ekmek su kadar gerekli. Toplum olarak pek okumuyoruz ama çok izliyoruz. İzlemek daha kolay okumaya göre. Televizyonu iyi değerlendirmek ve anlamak gerekiyor.

**

Televizyon tüm insanlığa mal olmuş ve kendini kanıtlamış bir konumda. Televizyon adeta dünyayı küçültmüştür. Günümüzde artık çocuklara ''televizyon çocuğu'' deniliyor. Çocuklar, bebeklikten başlayarak, yetişkinlerle birlikte aynı dizileri, haberleri, filmleri, reklamlarını ve eğlence programlarını izliyor.

**

Televizyonu, sorunlarından kurtulmak için hayatımızdan atamayacağımız bir gerçek. Geçen yüzyılın en önemli teknik buluşlarında olan televizyon, getirdiği sınırsız olanaklarla eğitim, iletişim ve eğlence alanında büyük bir devrim yapmıştır.

**

Televizyonun tartışılmayan gücü ve etkisi olumlu sonuçlarla birlikte olumsuz sonuçlar da getirmektedir. Bu nedenle televizyon iki ucu keskin kılıç gibidir. İnsanlığın yaptığı bu araç giderek insan üstünde büyük bir etki kurmuş, büyük küçük herkesi kendine tutsak etmiştir. Bu bakımdann televizyonun insanlar üzerindeki etkisini doğru olarak değerlendirmek zordur.

**

Aslında televizyon tam bir kaçış. Yokluğa, boşluğa, şuursuzluğa açılan bir kapıdır. Televizyon izlerken şuur yarı uykudadır. İşte televizyon çağının yorgun, bıkkın, sorunlu insanını televizyona mahkum ve mecbur eden sebep de budur. Düşünmek, özerklik, ve eleştirel mesafe, sistematik şüphe ve kişisel yargı gerektirir.

**

Halbuki televizyon, seyircisini, birbirine benzeyen, eşit düzeylerde, betonlaşmış bireyler haline getirmektedir. Birey pasiftir daima.

**

Televizyonun çocuklar için olumlu yönleri de bulunuyor. Televizyın dil gelişimini hızlandırır, söz dağarcığını arttırır. Sözle görüntüyü birleştirdiği için kalıcı etkiler bırakır. Çocuklar söz kalıplarını atasözü gibi benimser.

**

Televizyon, kitle yayıncılığı nedeniyle çocukluk ile yetişkinlik arasındaki sınırı ortadan kaldırıyor.

Bu nedenle televizyonu iyi izlemek gerekiyor..

Bu yazı toplam 5167 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.