1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Tekirdağ’ın Bulgar işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümü
Tekirdağ’ın Bulgar işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümü

Tekirdağ’ın Bulgar işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümü

Tekirdağ'ın Bulgar işgalinden kurtuluşunun 104. Yıldönümü kapsamında çelenk sunma töreni gerçekleşti.

A+A-

Tekirdağ'ın Bulgar işgalinden kurtuluşunun 104. Yıldönümü kapsamında çelenk sunma töreni gerçekleşti.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen programda Başkan Kadir Albayrak'ın yanı sıra CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Garnizon Komutanı Piyade Albay Kemal Cöne, Süleymanpaşa Kaymakamı Aslan Yurt, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan'ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

"Silahla değil, sanat ve bilimle gelişmenin bilincinde olmalıyız"

Programda ilk konuşmayı gerçekleştiren Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, "Biz yıllardır 13 Kasım'da kutladığımız kurtuluşumuzun yanında bir başka kurtuluşun daha olduğunu ve Balkan Savaşları sırasında bu toprakların işgal altına girdiğini ve 8 ay süreyle işgal altında kaldığını öğrendik. Bir şehir geçmişi ile birlikte yaşar ve kimliğini böyle devam ettirir. Bir ülkenin işgalini yenmenin ötesinde geçmişte yaşanan savaşların artık yaşanmaması, bugün önünde saygı ile eğildiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" ilkesinin gereği olarak yetiştirdiği çocuklar olarak artık silahla değil sanat ve bilimle gelişmenin önemli olduğunun bilincindeyiz. Her ne kadar Bulgar işgalini yaşamış olsak da bugün dostça ve kardeşçe Balkanlar'da birlikte yaşadığımız Bulgar kardeşlerimize karşı herhangi bir kastımız yoktur. Burada, sadece tarihi bir gerçeği ortaya çıkarmak ve bir daha bu topraklarda işgal görmemek, barış içerisinde yaşamak adına anıyoruz. Bir ilke tanıklık ettiniz. Bundan sonraki yıllar artık 13 Temmuz bu beldenin kurtuluşu olarak kutlanmaya devam edecek" dedi.

"Amacımız acıları anmak değil, ülkemizin değerini anlamaktır"

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, Süleymanpaşa İlçesinin Bulgar işgalinden kurtuluşunun 104'uncu yılı olduğunu belirterek, "Uzun zaman Balkanlar'da yaşadık, oraya hem kültürümüzü götürdük hem de orasını ana vatanımız kabul ettik. Fakat yaşanan Balkan Savaşı'ndan sonra bu toprakları kaybettik. Bugün bu konunun gündeme gelmesinin nedeni geçmişin acılarını anmak değil, tarihimizden bu yana Tekirdağ'ın ve ülke topraklarının tamamının nasıl kurtarıldığının, nelerin yaşandığı öğrenmek ve bu toprakların değerini daha iyi kavramak içindir. Ebedi Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" ilkesi çok önemli ve her dönemde de önemini ortaya koyuyor. Bu etkinlikte emeği geçen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Atatürk Anıtı'na çelenk sunması ile devam eden Tekirdağ'ın Bulgar İşgalinden Kurtuluşu Anma Programında ayrıca Bulgar işgaline karşı verilen mücadelenin ayrıntılı şekilde anlatıldığı ve görsellerle desteklendiği Anıt Panolarının açılışı yapıldı. Program halk oyunları gösterileri ile son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.