1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. TBMM’de zeytin zirvesi
TBMM’de zeytin zirvesi

TBMM’de zeytin zirvesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, zeytin sektörü temsilcileri ile TBMM AK Parti grubunda...

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisinde zeytin konusunda mini bir zirve yapıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, zeytin sektörü temsilcileri ile TBMM AK Parti grubunda bir araya geldi. Her iki Bakan zeytin sektörünün temsilcilerini dinledi. Edinilen bilgilere göre; her iki Bakanın, Başbakan ile görüşerek zeytin sektörü temsilcilerinin taleplerini ileteceği öğrenildi.

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile 1939 tarihli ve 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması hakkında Kanun'daki 20. maddenin değiştirilmesi öngörülüyor.

1939 yılı ve 3573 sayılı Kanun'da yer alan 20. maddede, "Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Bu alanlarda yapılacak zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmeleri yapımı ve işletilmesi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın iznine bağlıdır" denmekte.

Değiştirilmek istenen maddede ise zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimi ve çoğalmalarını engelleyecek kimyasal atık oluşturacak, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Ancak alternatif alan bulunmaması ve Zeytinlik Sahalarını Koruma Kurulu'nun uygun görmesi şartıyla, Bakanlıklarca kamu yararı kararı alınmış, konut, konaklama tesisi, turistik tesis hariç yatırımlar için zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izin verilebilir" şeklinde açıklanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.