1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TAİDER’den Konya çıkartması
TAİDER’den  Konya çıkartması

TAİDER’den Konya çıkartması

Zade Vital’in Konya tesislerinde gerçekleşen TAİDER yönetim kurulu toplantısında aile şirketlerinde nesilden nesile sürdürülebilirlik konuşuldu

A+A-

Aile şirketlerinin sürdürülebilirlik yolculuğuna destek olmak amacıyla kurulan TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, Helvacızade Ailesi ev sahipliğinde ve Hz. Mevlana' nın 746. Vuslat Yıl Dönümü kapsamında Konya’da yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. "Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik" söylemi ile ülkemiz aile şirketlerinin nesiller boyu devamlılığına önderlik etmek misyonuyla faaliyet gösteren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı, Helvacızade Ailesi ev sahipliğinde Konya’da gerçekleştirildi. Helvacızade Grubu’nun Zade & Zade Vital Ar-Ge Merkezlerini ve üretim tesislerini de ziyaret eden heyet, 135 yıllık aile şirketi olan Helvacızade Ailesi’nin sürdürülebilirlik yolculuğundaki deneyimlerini ikinci, üçüncü ve dördüncü nesil aile üyelerinden dinleme fırsatı buldu. Helvacızade Grubu’nun yanı sıra TAİDER Yönetim Kurulu’nda yer alan Çilingiroğlu-Shoe City, Lila Grup, İnci Holding, Yaşar Holding, Dalan Kimya, Cryocan, Funika Holding, Kam Beton, Kilsan, Yeşilova Holding, İTA Hukuk, Katipoğlu Halı, Gülcüler Sigorta, İzmir Türk Koleji, NSK Otomotiv, İzmir Çamlaraltı Koleji, Can Sigorta ve Konyalı sanayici aile şirketleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

TAİDER ziyaretlerinin, aile şirketi üyelerinin birlikte sinerji yaratarak, bilgi ve tecrübelerini birbirleriyle paylaşması açısından çok anlamlı olduğunu söyleyen Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “Mevlana’nın 746. Vuslat’ının anıldığı bu özel yıl dönümünde TAİDER yönetim kurulu üyeleri ile Konya’da bir arada olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Ekonomimizin can damarlarından olan Anadolu’daki aile şirketleri sadece ülkemizde değil dünyada da attıkları adımlarla önemli bir pozisyonda bulunuyor. Günümüzde ülke ekonomisine ve kültürüne doğrudan değer katan aile şirketlerinin kararlı bir şekilde ilerleyerek uzun ömürlü olması gerekiyor. 2020’ye gireceğimiz bu günlerde Türkiye’deki aile şirketlerinin ömrü ortalamaya bakıldığında 25 yıl kadar sürüyor. Bu anlamda aile şirketlerinin öncelikli olarak gelecek nesillerini yetiştirecek ve iş hayatına kazandıracak kurucu ve üst kuşaklarına büyük sorumluluklar düşüyor.” dedi.

Tahir Büyükhelvacıgil’in konuşmasının ardından söz alan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü Konya’nın bir teknoloji üssü olması için emin adımlarla ilerlediklerini ve bu anlamda Aselsan ile iş birliği içinde olacaklarını belirtirken Anadolu’da aile şirketlerinin sürdürülebilir ve güçlü büyümelerinin ülke ekonomisine değer kattığının altını çizdi. Aile şirketlerindeki büyük kırılmalarının genelde üçüncü nesilde ortaya çıktığını bu nedenle aile şirketi üyelerinin tüm nesiller için geçerli olmak üzere güncel bilgi ve eğitimden vazgeçmemeleri gerektiğini söyledi. Kütükçü’nün konuşmasının ardından Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ev sahipliği için Helvacızade Ailesi’ne, TAİDER yönetim kurulu üyelerine ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.

PEK ÇOK PROJE HAYATA GEÇİRDİK

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu ise yaptığı konuşmada TAİDER’le ilgili bilgiler verdi: “Türkiye’deki aile işletmelerinin nesiller boyu gelişmesi, ekonominin daha sağlıklı ve kalıcı büyümesine destek olmak amacıyla 2012 yılında aile şirketi sahibi 40 üye tarafında kurulan TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, bugün 201 aile şirketi üyesi ve toplamda 665 aile üyesiyle çalışmalarına devam ediyor. Kurulduğumuz günden bu yana pek çok değerli projeyi hayata geçirdik. Hepsi birbirinden değerli bu projelerden bir tanesi TAİDER Akademi çatısı altında düzenlediğimiz eğitim programlarımız. Bu programlar farklı uzmanlık alanlarına yayılan eğitim modülleriyle devam ediyor. Yine bizim için çok önemli diğer projelerimiz TAİDER Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi içinde yer alan Kuzey Yıldızı Ödülleri. Şubat 2020’de 4. Kuzey Yıldızı Ödülleri sürecimizi başlatıyoruz. TAİDER Sanat kapsamında gerçekleştirdiğimiz TAİDER Forum Tiyatro ile 2020 Kasım ayında gerçekleştireceğimiz TAİDER 8. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi de önemli projelerimiz arasındadır.

TAİDER Etkinliklerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, Helvacızade 4. nesil üyesi Serhat Büyükhelvacıgil: “1920 yılında kurulan şirketimiz, bugün 3. ve 4. nesil üyeleriyle çalışmalarına devam ediyor. Bu ziyarette Helvacızade olarak hikayemizi ve deneyimlerimizi TAİDER üyeleriyle paylaştık. Aile işletmelerinin birbirleriyle iletişimde olmaları son derece önemli. Bu ziyaretlerde farklı aile şirketlerinin benzer sorunlarına faydalı olabilmek şansı doğuyor. İlham veren en iyi uygulamaları takip edebiliyor, birbirimizden öğreniyoruz.” Dedi.

HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.