1. YAZARLAR

  2. Ali Dikilitaş

  3. Spor ve siyaset
Ali Dikilitaş

Ali Dikilitaş

Spor yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Spor ve siyaset

A+A-

Spor ve siyaset her ne kadar iç içe olmaması gerekse de bir şekilde yolları kesişiyor.
Öncelikle Konya yıllarca siyasette hep üvey evlat muamelesi gördü, hep özlem duyduk Konya’lı aktif bir bakanımız olmasını…

Şimdi memleketin başında has bir Konya’lı var. Ahmet Davutoğlu Konya için çok önemli bir şahsiyettir. Yıllarca özlemini duyduğumuz siyasi nimetlerin Konya’mıza kazandırılmasında etkisi tartışılmaz.

Spor Genel Müdürümüz sayın Mehmet Baykan’da bu seçimlerde milletvekili adayı, Mehmet bey adaylığını İstanbul üçüncü bölgeden koyacak. Milletvekili seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Sonrası için bişrey söylemek mümkün değil. Çünkü siyaset farklı bir alan.

Mehmet Baykan Konya’nın bağrından çıkmış bir kişi esnaflığın içinden gelmiş biri. Mehmet Baykan için en önemli özellik içimizden biri, her ne kadar İstanbul milletvekili olacak olsa da Konya’ya hizmetten vazgeçecek biri kesinlikle değil. Spor Genel Müdürlüğü süresince Konya’ya yaptığı hizmetler inkar edilemez. Yeni  Stadyumun acil eylem planına alınmasında en büyük pay Baykan'ın olmuştu. Diğer yeni spor tesislerini de unutmamak gerekir.

Mehmet Baykan’a çıktığı zor yolda bir Konya’lı olarak sonsuz başarılar diliyorum.
Bir diğer milletvekili adayı Recep Konuk. Recep Konuk Devlet elinde zarar eden bir KİT olan Konya Şeker fabrikasını aldı ve şu an Türkiye’nin gururu olan Konya Şeker’in baş mimarı oldu. Konya tarımına ve ülke tarımına çok büyük katkıları oldu. Çumra’daki tesis ve diğer pek çok şirketinde üretimi yapılan tarımsal ekipmanlar ile ülke tarımı modern koşullara kavuştu.

Biz hep Hollanda’da, Amerika’da, İsrail’de yapılan modern tarım masallarıyla büyüdük. Konya Şeker’in uyguladığı tarımsal koşullar ülkemize çok büyük ivme kazandırdı. Recep Konuk’un yeni kabinede Tarım Bakanı olma olasılığı oldukça yüksek ve bu ülkenin Recep Konuk gibi bir Tarım Bakanı'na fazlasıyla ihtiyacı var. Konya’nın tanıtımına ve  sporuna verdiği destekle de Recep Konuk hep ön sıralarda oldu, ona da başarılar diliyoruz.

Bir diğer milletvekili adayı ise Konyaspor kulübü başkanı Ahmet Şan. Ahmet Şan’ı 2000 li yıllardan beri tanırım son derece dürüst ve çalışkan bir şahsiyet. Mehmet Oktut Konyaspor ile bağlarını koparınca zor dönemlerde hep Ahmet Şan bayrağı devraldı. Zaman zaman eleştirilerimizin odağında olsa da başarılı uygulamalarını inkar edemeyiz.

Ahmet başkan son dönemde başında olduğu şirketin yoğun işleri sebebiyle Konyaspor başkanlığını sembolik olarak yürütüyordu. Seçim sürecinde Ahmet Başkanı Konyaspor’un başında daha aktif göreceğimizi düşünüyorum.

Ahmet Davutoğlu, Mehmet Baykan, Recep Konuk, Ahmet Şan alanında başarılı insanlar. Konya bu siyasetçilerle vizyonunu da geliştirmelidir. Hedeflerini daha üst yukarılarda belirlemelidir. Ben Konya’nın her alanda bu ülkenin lokomotifi olabileceğini düşünüyorum, Konya yıllarca Ankara tarafından horlanıp dışlanmıştı, yeni Türkiye düzeninde roller değişti. Şimdi çok güçlü bir Konya var. Attığımız her adımda Konya’nın vizyonunu da düşünmeliyiz. İşi yine dönüp dolaşıp Konyaspor’a getirecek olursam. Bu şehrin takımı süper ligde şampiyon olmalıdır ve bu hedefte yürümelidir. Bu hedefe inanmayan, Konya’nın büyüklüğüne de inanmıyor demektir.

Bu yazı toplam 7131 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum